Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Těžké formy lupénky v hledáčku cílené léčby

Novinky

Těžké formy lupénky v hledáčku cílené léčby

Psoriáza trápí jen v Česku asi čtvrt milionu lidí. Nejedná se přitom pouze o kosmetickou nepříjemnost. Nemoc totiž může přejít do život ohrožujících stavů, které je nutné rychle řešit. Může pomoci cílená terapie?

Těžké formy lupénky v hledáčku cílené léčby
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které nabývá různých forem. Většinu případů tvoří takzvaný plakový typ lupénky. Je charakterizován zarudlými ložisky pokrytými vrstvou stříbřitých nebo bělavých šupin. Vzácnější, ale zato těžší formy představují pustulózní a erytrodermická psoriáza. Jedná se o potenciálně velmi nebezpečné stavy, pro něž zatím existovaly pouze omezené možnosti léčby. Nedávná studie publikovaná v mezinárodně uznávaném časopise Journal of Drugs in Dermatology nastiňuje nové možnosti řešení pomocí biologických léčiv. 

Při akutních stavech biologika rozhodně ano!

Tým pod vedením amerického dermatologa Ethana Levina přezkoumal výsledky případů, u nichž byla pacientům s těžkými formami lupénky nasazena cílená léčba. Výsledkem je doporučení, aby terapie biologiky byla brána v úvahu jako možnost řešení těchto stavů, zejména během jejich akutního vzplanutí. V současné době se takto postižení lidé léčí systémovou léčbou ve formě cyklosporinu nebo acitretinu. „Ale jen cyklosporin účinkuje dostatečně rychle, aby mohl být užit v případě akutního ohrožení, a navíc nezabere u každého,“ upozorňuje doktor Levin.

Data, která se musí doplnit 

Nevýhodou tradiční systémové léčby je její malá specifita. Léky zasahují celý imunitní systém a mají některé závažné vedlejší efekty. Záměrem studie bylo prozkoumat, jestli cílená terapie, která míří na konkrétní místa v imunitních pochodech, může být vhodnou alternativou. „Ohledně výsledků této léčby zatím chybí dostatek zpracovaných dat, což může být pro pacienty frustrující,“ podotýká doktor Liao, další vědecký pracovník podílející se na studii. Proč? Zatímco pro cílenou léčbu plakové lupénky je k dispozici obsáhlý počet dat, pustulózní a erytrodermická forma bývají z klinických studií většinou vyňaty. 

Co ordinovat? 

Výzkumný tým pod vedením doktora Levina prozkoumal údaje ze 45 předešlých studií. Ty zaznamenávaly výsledky užití biologik u pustulózního a erytrodermického typu lupénky. Ve zkoumaných případech byly použity tyto látky:

  • infliximab,
  • adalimumab,
  • etanercept,
  • ustekinumab,
  • anakinra. 

Závažné nežádoucí účinky se objevily u 12 % pacientů s erytrodermickou a u 10 % nemocných s pustulózní lupénkou. Ve většině případů se jednalo o infekce. Výzkumníci proto vypracovali doporučení, v jakých případech tuto léčbu využít. „Pro akutní těžká vzplanutí doporučujeme užití rychle účinkujícího léku, jako je infliximab nebo cyklosporin,“ poznamenává doktor Liao. Dodává, že pokud psoriatikům léčba nevyhovuje, měli by to sdělit svému dermatologovi. Ten by měl zvážit možnost užití cílené léčby.

Výsledky zmiňované studie se tedy jeví nadějně. Jak ale doktor Levin upozorňuje, většina dat pochází z retrospektivních bádání. Je proto potřeba doplnit je ještě o údaje získané z dvojitě zaslepených prospektivních výzkumů. 

(marz) 

Zdroj:
www.psoriasis.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Cílená léčba jako účinný bojovník s psoriatickou artritidou

Cílená léčba jako účinný bojovník s psoriatickou artritidou

Biologická léčba: jak se k terapii staví české zákony

Biologická léčba: jak se k terapii staví české zákony

Lupénka – možná číhá právě na vás!

Lupénka – možná číhá právě na vás!

Lékaři útočí na slabá místa melanomu

Lékaři útočí na slabá místa melanomu

Biologická léčba – bude dostupnější?

Biologická léčba – bude dostupnější?

Cílená léčba představuje naději v léčbě juvenilní idiopatické artritidy

Cílená léčba představuje naději v léčbě juvenilní idiopatické artritidy
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba