Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Lupénka (psoriáza)

Lupénka (někdy se můžete setkat i s termínem psoriáza) je sice onemocnění imunitního systému, ale ve svém konečném důsledku postihuje především kůži. Na kůži se pak objevují hnědočervená ložiska a stříbřité olupující se šupiny, typicky na loktech a kolenou, ale setkat se s nimi můžeme prakticky kdekoliv včetně vlasů.

Proč tohle onemocnění vzniká, o tom můžeme zatím pouze spekulovat, příčina totiž ještě nebyla zcela objasněna. Lékaři mluví o jistém vlivu dědičnosti, autoimunity a také vlivech prostředí. Podkladem onemocnění je pak chronický zánět a ten při postižení kloubu, tedy tzv. psoriatické artritidě, může vést až k jeho deformitě.

Možnosti léčby

Aby bylo možné takovým důsledkům zabránit, myslí lékaři i pacienti na jediné – zahájit léčbu včas! Možností je sice celá řada, ale jak už to tak bývá, ne všechny jsou ideální. Vždy je potřeba po správné a vhodné léčbě pátrat, i když je někdy nutné vyzkoušet hned několik přípravků a mnohdy bez většího efektu.

Nejsnazší variantou jsou léky lokální, tedy masti, pasty, gely a podobně. Z hlediska obsahu účinné látky se setkáte s kortikoidy, černouhelným dehtem, retinoidy, keratolytiky či antralinem.

Ve druhé skupině už se dostáváme k tzv. lékům systémovým. Opět zde najdete retinoidy, dále pak metotrexát a cyklosporin.

A za třetí přichází na řadu v současné době velmi progresivní léčba – biologická. Ta dokáže cíleně zasáhnout do mechanismů imunitního systému a tím utlumit zánět hned v časné fázi. V případě lupénky to znamená rychlé vymizení kožních a následně kloubních obtíží, čistou kůži a samozřejmě také návrat do normálního pracovního i společenského života. A to už není k zahození!

Biologická léčba lupénky

Biologická léčba je variantou pro ty pacienty, u nichž konvenční léčebné metody selhaly, nebo pro ty se středně těžkými a těžkými formami nemoci. Jedná se o látky vyráběné metodou genového inženýrství, tedy uměle, ačkoliv jde o látky de facto tělu vlastní.

Podle studií, které dosud proběhly a dále probíhají na celém světě, má tato metoda léčby jasné výhody. Svým působením totiž neovlivňuje a nepoškozuje ostatní buňky a orgány lidského těla a má ve skoro třech čtvrtinách větší účinnost než klasické postupy.

Ale protože nic není tak růžové, i na biologické léčbě najdeme jedno negativum. Tím je její značná finanční nákladnost. Pokud bychom však toto negativum chtěli okamžitě vyvážit, pak je třeba zmínit následující fakta:

  • biologická léčba nevyžaduje nákladná laboratorní vyšetření během léčby,
  • biologická léčba snižuje četnost hospitalizací,
  • biologická léčba snižuje riziko vzniku invalidity,
  • biologická léčba snižuje pracovní neschopnost.

V České republice se v současné době můžete setkat se třemi léky, které byly pro léčbu lupénky schváleny:

  • infliximab,
  • etanercept,
  • a ustekinumab.

Pokud bychom léky chtěli rozdělit podle mechanismu jejich účinku, jedná se o následující dvě skupiny:

  • léky blokující tumor nekrotizující faktor (tzv. TNF alfa), kam patří infliximab a etanercept;
  • léky blokující aktivaci T-lymfocytů či eliminující patologické T-lymfocyty; sem patří ustekinumab.

Léky se musí podávat dlouhodobě, ne-li celoživotně, a cílem je samozřejmě dosáhnout zlepšení kvality života pacientů. Aplikace léků je možná nitrožilně, nitrosvalově či podkožně a zatím se experimentuje s podáváním perorálním, tedy ústy. 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Mám od roku 2019 biologickou léčbu na ulcerozní kolitidu (po 28letech klasické léčby tabletami a suspenzemi).Poté co jsem prodělala celkový kolaps a standa...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR