Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Život s revmatickým onemocněním: Optimismus umí divy!

Novinky

Život s revmatickým onemocněním: Optimismus umí divy!

Revma, řídnutí kostí nebo dna jsou obtěžující choroby. Bolesti jsou často veliké a těžko zvladatelné. Přesto se tito pacienti snaží o plnohodnotný život. Nabízíme pár tipů pro usnadnění nelehkého údělu.

Život s revmatickým onemocněním: Optimismus umí divy!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Revmatická onemocnění jsou skupinou poměrně častých chronických chorob, které postihují pohybový aparát, zejména klouby a jejich okolní struktury – svaly, šlachy a kosti. Pokud vám byla některá z těchto nemocí diagnostikována, nepropadejte beznaději a naučte se s ní žít. 

1. Zajistěte si dostatek informací

Jestliže vám lékař oznámil, že trpíte revmatickým onemocněním, může vás to poněkud vyděsit. Je to naprosto normální reakce na nečekaný životní zvrat. Abyste se s diagnózou lépe vyrovnali, zjistěte si o své chorobě co nejvíce informací. Sepište si v bodech otázky a domluvte si schůzku s odborníkem. Nebojte se promluvit si s ním o svých obavách a emocích. Společně naplánujte nejvhodnější léčbu a rehabilitaci. Informace můžete rovněž čerpat z odborné literatury nebo důvěryhodných internetových stránek.

2. Mějte nemoc pod kontrolu

Nenechte chorobu, aby určovala tempo vašeho života. Ukažte, kdo je pánem situace. Zaujměte aktivní postoj při plánování léčby. Dbejte na dodržování správné životosprávy, neboť nadměrná váha zbytečně zatěžuje klouby. Nestresujte se, navštěvujte třeba kurz jógy a naučte se pravidelně relaxovat. Nalezněte vhodného fyzioterapeuta a naplánujte si pravidelnou rehabilitaci.

3. Vyzkoušejte pozitivní přístup

Podlehnout skepsi je bohužel velmi snadné. Stejně jako s jinými nemocemi i s revmatickými chorobami se nejlépe bojuje s hlavou vztyčenou. Zachovejte si proto optimistický pohled na věc. Ačkoliv vás tyto potíže mohou omezit v oblíbených aktivitách, zkuste najít způsob, jak se jim i nadále věnovat. Místo běhání či tenisu si dopřejte procházku nebo jeďte s přáteli na výlet.

4. Zůstaňte aktivní

Že nejste žádný sportovní nadšenec? Pak si uvědomte nesporné výhody pohybových aktivit. Pravidelná rehabilitace pomáhá snížit bolest kloubů, udržovat jejich správnou pohyblivost a zlepšuje celkovou kondici. Navíc se po cvičení vždy budete cítit fantasticky díky hormonu štěstí endorfinu, který se při něm vyplavuje. Vyberte si typ pohybu, který vám přesně sedne. Velmi vhodná je chůze, plavání, vodní aerobik, cyklistika nebo tanec. Zlákejte rodinu či přátele, aby se k vám přidali. Nezapomeňte však, že pro zajištění co nejlepšího efektu je důležité cvičit pravidelně.

(brbr)

Zdroj:
www.rheumatology.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Biologická léčba pomáhá i dětem

Biologická léčba pomáhá i dětem

Těhotenství a cílená léčba revmatických nemocí v otázkách a odpovědích

Těhotenství a cílená léčba revmatických nemocí v otázkách a odpovědích

Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Cílená léčba: proti nádorům má zbraní víc

Cílená léčba: proti nádorům má zbraní víc

Boj o klouby odstartujte změnou životosprávy

Boj o klouby odstartujte změnou životosprávy

Výsledky výzkumu SABER: biologik se nemusíte bát…

Výsledky výzkumu SABER: biologik se nemusíte bát…
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR