Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Léčba lupénky: nejlépe funguje ta „šitá na míru“

Novinky

Léčba lupénky: nejlépe funguje ta „šitá na míru“

Čím více poodkrýváme tajemství lupénky, tím získáváme lepší terapeutické možnosti. Díky pokrokům moderní medicíny spatřila světlo světa cílená léčba. Ta se stává vlajkovou lodí v boji proti mnoha zákeřným chorobám. Budoucnost řešení psoriázy se tak nese v duchu individuální terapie.

Léčba lupénky: nejlépe funguje ta „šitá na míru“
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Filozofií dnešní medicíny je přístup ke každému pacientovi jako k naprosto unikátní osobnosti. Lidé jsou různí, a proto ne každému vyhovují obecně nastavená pravidla léčby. Značná individualizace terapeutického přístupu neminula ani jedince postižené lupénkou. Podle závažnosti onemocnění se lékaři mohou rozhodnout mezi aplikací místní léčby, fototerapií či nasazením systémové terapie. V minulosti se cílené léčby dočkali jen pacienti nereagující na žádné jiné řešení. Dnes však může z účinných léků, jako jsou infliximab nebo golimumab, profitovat mnohem větší množství nemocných. Lékaři se při volbě vhodné terapie soustředí především na:

  • závažnost onemocnění,
  • účinnost léčiva,
  • rizikové faktory,
  • související choroby.

Budoucnost patří cílené léčbě

Pokroky v molekulární biologii pomalu odhalují jednotlivé procesy způsobující lupénku.

  • Zásadní roli v rozvoji této kožní choroby hraje imunitní systém. Z dosud neznámého důvodu dochází v kůži k rozvoji zánětlivé odpovědi.
  • Biologika se soustředí na potlačení nežádoucího působení imunitního systému. Díky důkladné znalosti průběhu choroby byla navržena tak, aby cíleně potlačila nechtěný zánět bez vzniku výraznějších nežádoucích účinků.
  • Infliximab se tak zdárně užívá v léčbě lupénky i psoriatické artritidy. Novější lék golimumab nachází své uplatnění při řešení kloubního poškození způsobeného psoriázou. 
  • Vědci se zaměřují na další molekuly hrající důležitou úlohu v zánětu kůže. Hlavním cílem je najít bezpečný a účinný lék, jenž může být podáván dlouhodobě.

Lékaři mají po ruce celkem slušný arzenál přípravků od místně podávaných léčiv až po velmi účinnou cílenou léčbu. Zdravotní stav většiny pacientů však okamžité nasazení té nejsilnější terapie nevyžaduje. Avšak pokud to potřeba je, jsou tu silné a bezpečné léky jako infliximab nebo golimumab. Individualizovaná léčba pomáhá pacientům po celém světě, vývoj ale zdaleka ještě nedospěl ke konci. V budoucnosti se očekává příchod dalších, účinnějších zástupců cílených léčiv nejen pro terapii lupénky.

(holi)

Zdroj: www.fda.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Pacienti zařazení do klinického testování léku: na co se zeptat

Pacienti zařazení do klinického testování léku: na co se zeptat

Možnosti biologické léčby u roztroušené sklerózy

Možnosti biologické léčby u roztroušené sklerózy

Spolupracujte při léčbě, strávíte méně času v nemocnici

Spolupracujte při léčbě, strávíte méně času v nemocnici

„Očkování“ proti lupusu? Možná už brzy

„Očkování“ proti lupusu? Možná už brzy

Udržte své klouby zdravé

Udržte své klouby zdravé

Alkohol a biologická léčba? Ošidná kombinace!

Alkohol a biologická léčba? Ošidná kombinace!
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR