Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Biosimilars neboli cílená léčba podobná originálu

Novinky

Biosimilars neboli cílená léčba podobná originálu

Příchod těchto nových preparátů na český trh vyvolává řadu otázek. Týkají se všech pacientů, kteří cílenou léčbu užívají nebo by užívat mohli. Tedy i těch s nespecifickými střevními záněty.

Biosimilars neboli cílená léčba podobná originálu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Pár let již uplynulo od doby, kdy cílená léčba, tedy terapie protilátkami zacílenými přímo do místa potřeby, byla žhavou novinkou. Po uplynutí určité doby ztrácí firma, tedy vynálezce preparátu, právo být jeho jediným výrobcem a na trhu se začne objevovat celá řada zpravidla levnějších kopií. Tak to bývá se všemi léky a je to například důvod, proč máme k dispozici tolik prášků proti horečce a bolesti s různými názvy, ale stejnou účinnou látkou – paracetamolem. Cílená léčba je ale v medicíně kapitola sama pro sebe, plná úskalí a neprobádaných míst, což platí i pro výše uvedené kopírování. Proč?

Dělá se to správně? 

Lékům vytvořeným jako kopie po vypršení původního patentu se říká „generické přípravky“ nebo zkráceně „generika“. Definicí takového preparátu je především to, že obsahuje stejnou účinnou látku, je obdobně efektivní a podává se ve stejné formě – například v tabletách nebo nosním spreji. Biologická léčiva ale nemají jasně danou chemickou strukturu účinné látky. Jde totiž o složité směsi obřích živočišných molekul, především bílkovin, které jsou přirozeně proměnlivé. Přitom i sebemenší pozměnění této molekuly může způsobit změnu cílového účinku. Proto místo termínu „biogenerikum“ říkáme raději „podobné biologické léčivé přípravky“ neboli biosimilars. Klíčové u nich je zkoumat nikoliv složení, ale „pouze“ účinnost a bezpečnost léčby. S něčím takovým jsme se však dosud nesetkali a je otázka, jestli používáme při schvalování biosimilars správné postupy.

V hlavní roli cena 

Pozorný čtenář již zajisté alespoň tuší, jaká pro a proti by se s biosimilars mohla pojit. Hlavní výhodou podobného přípravku oproti originálu je nižší cena. Léčba biologiky je velmi drahá, a nemůže být proto zatím dopřána všem lidem, kterým by mohla pomoci. Typickým příkladem je terapie nespecifických střevních zánětů – Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy. I když zde biosimilars stále výrazně převyšují cenu konzervativních (chemických) léčiv, oproti originálu by se jimi za stejnou sumu peněz dalo léčit i několikrát více pacientů. Pokud se ptáte, proč jste tuto možnost nedostali hned, ale objevuje se až se zpožděním, odpověď je nasnadě: Vynálezce nového preparátu má vždy několik let monopol na jeho výrobu zkrátka proto, aby byly firmy vůbec motivované provádět nesmírně drahé a mnohdy neúspěšné výzkumy nových léčiv.

Podobný neznamená stejný

Palčivým nedostatkem spojeným s biosimilars je naopak málo informací o jejich účincích. Samozřejmě byly prováděny výzkumy a studie, ale ty se nikdy nemohou rovnat mnoha letům zkušeností z klinické praxe. U generických léků, kde je účinná látka stejná, to není až tak závažný problém. Ale co biologika, jejichž přesné složení v podstatě neznáme? Můžeme si být jisti, že budou všechna stejně účinná? Můžeme věřit, že nové molekuly nezmatou náš imunitní systém a nenapáchají v těle víc škody než užitku? Regulační orgány, které léky vpustily na trh, věří, že ano. Stejně tak i lékaři, kteří na nic nečekali a začali biosimilars hojně předepisovat. To ale nejsou zdaleka všichni. Obezřetnost je zajisté namístě a i sám pacient by se měl u lékaře dobře informovat, kterou z variant biologické léčby dostává a jestli je pro něj tou nejlepší volbou.

(luko)

Zdroje:
www.remedia.cz
www.who.int
www.amgen.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Jak zvládnout únavu při léčbě rakoviny

Jak zvládnout únavu při léčbě rakoviny

Cílená léčba melanomu bleskově pokročila, nové léky vykazují slibné výsledky

Cílená léčba melanomu bleskově pokročila, nové léky vykazují slibné výsledky

Stres střevní záněty zhoršuje. Šest tipů pro duševní vyrovnanost

Stres střevní záněty zhoršuje. Šest tipů pro duševní vyrovnanost

Biologika jsou již běžnou součástí moderní léčby

Biologika jsou již běžnou součástí moderní léčby

Bojíte se rakoviny? Dodržujte „sedmičku“ pro zdravější život

Bojíte se rakoviny? Dodržujte „sedmičku“ pro zdravější život

Probiotické bakterie pomáhají v boji se střevními záněty

Probiotické bakterie pomáhají v boji se střevními záněty
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci