Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Střevní zánět a stálé zaměstnání: jde to dohromady?

Novinky

Střevní zánět a stálé zaměstnání: jde to dohromady?

Relapsy neboli nová vzplanutí ulcerózní kolitidy mohou trápit člověka celý život. Nedovolte nemoci, aby vám zhoršila vztahy s kolegy, či dokonce vzala práci! Poradíme, jak na to.

Střevní zánět a stálé zaměstnání: jde to dohromady?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

V době remise – tedy v období, kdy je střevní zánět klidný – pracujete plnohodnotně jako všichni ostatní. Pak ale přijde znovuvzplanutí choroby a vše je jinak. Ze schůzí odbíháte na toaletu, při práci jste nesoustředění, unavení a vaše výkonnost klesá. Vnímáte to samozřejmě nejen vy, ale i vaše okolí. Snaha utajit nemoc před kolegy či nadřízeným je mnohdy zbytečná. Navíc to může vést k tomu, že budete považováni za nekompetentního zaměstnance. Jak tuto prekérní situaci řešit?

1. Potíže včas konzultujte 

Pokud cítíte, že u vás opět propuká zánět, kontaktujte co nejdříve svého gastroenterologa. Ten může vyšetřeními zjistit, co je příčinou aktuálního problému, a podle toho upravit léčbu. Některé relapsy mohou být způsobeny infekcí, jiné léky nebo stresem. Velkou roli hrají i vnitřní vlivy vašeho organismu. Výhodou v této situaci je proto mít lékaře, který už dobře zná vás i vaši nemoc a ke kterému máte důvěru. Pokud jste si zatím takovýto vztah vzájemně nevybudovali, je nejvyšší čas začít.

2. Odkryjte karty

Je logické nejprve počkat, jak tělo zareaguje na případnou změnu léčby. Pokud ale příznaky neustoupí a začnou vás omezovat v práci, je načase se svěřit. Stačí o své nemoci informovat nejbližší spolupracovníky a nadřízeného. Není nutné říkat detaily, pokud vám to není příjemné – můžete například jen oznámit, že máte zdravotní problémy a pracujete na jejich vyřešení. Že možná nějaký čas nebudete pracovat na sto procent, ale zase začnete hned, jak to půjde. To vám zajistí větší pochopení jak pro vaši náhlou změnu chování, tak pro častější návštěvy lékaře, které budou jistě potřeba.

3. Poznejte svá práva

Necítíte od svého zaměstnavatele podporu? Pak je dobré vědět, co si vůči vám může dovolit. Náš právní systém bohužel není zatím tak propracovaný jako například ten americký. Tam byste při chronickém onemocnění měli ze zákona nárok na dny volna navíc, změnu pracovního režimu a další úlevy. V naší zemi máte alespoň záruku, že nemoc nemůže být důvodem pro vyhazov – a to ani v případě, že kvůli ní musíte zůstat na čas doma. Od 4. dne neschopnosti pak vzniká nárok na nemocenskou, kterou vám nejprve hradí zaměstnavatel a později stát.

4. Buďte ve střehu 

V závislosti na závažnosti obtíží a charakteru práce se také můžete se zaměstnavatelem dohodnout například na snížení úvazku či na dočasném vykonávání práce z domova. V takovém případě ale dejte pozor, aby vaše činnost nebyla brána jako „bonus“ k nemocenským dávkám, ale zůstala regulérní prací s odpovídající odměnou.

(luko)

Zdroje:
www.webmd.com
www.prace.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Lze vysoudit právo na biologickou léčbu?

Lze vysoudit právo na biologickou léčbu?

Jeden lék biologické léčby může pomoci u různých nemocí

Jeden lék biologické léčby může pomoci u různých nemocí

Cílená terapie: mezery mají laici i odborníci

Cílená terapie: mezery mají laici i odborníci

Biologická léčba se ordinuje stále častěji – nyní i u rakoviny vaječníků

Biologická léčba se ordinuje stále častěji – nyní i u rakoviny vaječníků

Cílená léčba může pomoci prodloužit život žen s rakovinou vaječníků

Cílená léčba může pomoci prodloužit život žen s rakovinou vaječníků

S lupénkou si poradí biologická léčba

S lupénkou si poradí biologická léčba
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba