Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Stres střevní záněty zhoršuje. Šest tipů pro duševní vyrovnanost

Novinky

Stres střevní záněty zhoršuje. Šest tipů pro duševní vyrovnanost

Napětí a psychické problémy nás trápí více než dřív. Existuje vůbec souvislost mezi stresem a střevním zánětem? A může odborná psychologická pomoc něco zlepšit? Nabízíme nejen vědecké důkazy, ale i námět k zamyšlení.

Stres střevní záněty zhoršuje. Šest tipů pro duševní vyrovnanost
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Stres je reakce organismu na stav ohrožení. V době vývoje člověka takové ohrožení představovalo setkání s predátorem či divoká bouře – tedy momenty, ve kterých bylo třeba rychle jednat. Stresová reakce neprobíhá jen v naší mysli, ale napříč celým organismem. Dojde k vyplavení adrenalinu, zrychlení srdečního tepu, zvýšení hladiny cukru, aby byl dostupný pro svalovou práci – zkrátka k přípravě na boj či na útěk.

Fenomén moderní doby

Co ale stresuje člověka dnes? Nadbytek učiva ve škole, blížící se termíny v práci, neshody v domácnosti, pohyb v přelidněných městech, … Toto již nejsou momentální stavy ohrožení, ale chronický stres. Reakce organismu se v této situaci mění. Místo adrenalinu je vyplavován kortizol, vznikají dlouhodobé změny v metabolismu, člověk časem tloustne, je porušena jeho glukózová tolerance a imunitní funkce. Ne nadarmo se stresu přisuzuje podstatná role ve vzniku nemocí a ve zhoršování jejich průběhu. Ani nespecifické střevní záněty nejsou výjimkou.

Psychosomatika není výmysl

O tom, že stres a s ním spojené poruchy nálady mají negativní dopad na střevní záněty, mají vědci již jasné důkazy. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou někdy dokonce řazeny mezi takzvaná psychosomatická onemocnění. Tedy taková, která mohou vzniknout jako důsledek psychických pochodů. Je naprosto mylné považovat tento typ chorob za výmysly pacientů. Vždyť negativní vliv stresu a deprese na imunitu se dá bez problémů změřit. Imunitní systém prostupuje celým organismem, má vliv na jeho zdraví a integritu a nespecifické střevní záněty jsou koneckonců autoimunitní onemocnění.

Těžké hodnocení

Jestliže o vazbě psychiky a střevních zánětů není pochyb, logicky se nabízí úvaha, že odborná psychologická pomoc by měla stav pacientů s těmito nemocemi zlepšovat. Takovou teorii je bohužel těžké vědecky ověřit. Hlavně proto, že do ní vstupuje příliš mnoho proměnných – osobnost pacienta, charakter jeho psychických potíží, volba psychologické intervence, tíže jeho střevního zánětu, užívané léky atd. Studie prováděná na skupině nemocných, z nichž každý je ve svých potížích naprosto odlišný, nemůže zákonitě dojít k příliš vypovídajícímu výsledku.

Za pokus to stojí

Výzkumy však ukázaly, že až třetina pacientů s nespecifickými střevními záněty by takovou pomoc uvítala. Pak se tedy nabízí otázka: Je vůbec zásadní vědět, zda psychologická intervence zmírní střevní zánět, či ne? Může ho zlepšit, nemusí − ale především může pomoci duši, která je pro celkovou pohodu člověka mnohem podstatnější než tělo. Mezi přístupy směřující k psychické pohodě, z nichž některé můžete provádět i sami a jiné pod dohledem odborníka, patří:

  1. tělesné cvičení,
  2. aktivnější společenský život (např. pacientské skupiny),
  3. mindfulness meditace čili cvičení všímavosti,
  4. hypnóza,
  5. kognitivně-behaviorální psychoterapie,
  6. antidepresiva.

Buďte sami k sobě upřímní, nezlehčujte své problémy a vyhledejte si o jednotlivých možnostech více informací. Pokud máte pocit, že by vám nějaký z řízených přístupů mohl prospět, nebojte se požádat svého gastroenterologa o doporučení k psychiatrovi. Není zač se stydět a není moudré nechat se svými potížemi trápit příliš dlouho.

(luko)

Zdroj:
www.medscape.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Biologická léčba pomáhá i dětem

Biologická léčba pomáhá i dětem

S cystickou fibrózou i Crohnovou nemocí zatočí monoklonální protilátky

S cystickou fibrózou i Crohnovou nemocí zatočí monoklonální protilátky

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Normální váha znamená pro psoriatiky méně potíží

Normální váha znamená pro psoriatiky méně potíží

Revmatikům přináší úlevu biologická léčba. Víte, jak funguje?

Revmatikům přináší úlevu biologická léčba. Víte, jak funguje?

Biologika jsou již běžnou součástí moderní léčby

Biologika jsou již běžnou součástí moderní léčby
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci