Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Lupénka a obezita – velmi nepříjemná kombinace

Novinky

Lupénka a obezita – velmi nepříjemná kombinace

Víte, že obezita a psoriáza spolu úzce souvisejí? Nadváha může totiž poměrně podstatně ovlivňovat efekt léčby této nemoci. Ovšem lupénka je zase u některých lidí odpovědná za vyšší hmotnost.

Lupénka a obezita – velmi nepříjemná kombinace
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Před rokem 1994, kdy byl objeven leptin neboli „hormon sytosti“, produkovaný tukovou tkání, panovalo obecné přesvědčení, že tato tkáň představuje pouze zásobárnu energie. Ovšem dnes již víme, že tuková tkáň, obzvláště ta uložená na břiše, je nesmírně aktivním orgánem produkujícím širokou škálu chemických látek. Ty ovlivňují mimo jiné:

  • pochody spojené s inzulínem,
  • metabolismus tuků a glukózy,
  • cévy a srážení krve,
  • některé aspekty zánětlivé reakce.

Proto je z hlediska rozvoje různých nemocí (např. choroby kardiovaskulárního aparátu) nejrizikovější právě tzv. centrální obezita, tedy stav, kdy je největší nahromadění tukové tkáně právě v oblasti pasu.

Ruku v ruce 

Obezita představuje rizikový faktor rozvoje celé škály vážných chorob (jde např. o různá kardiovaskulární onemocnění, cukrovku 2. typu apod.). Někteří vědci k těmto nemocem řadí i lupénku. Výsledky několika studií totiž prokazují přímou souvislost mezi rostoucím indexem tělesné hmotnosti (BMI – body mass index), rizikem rozvoje lupénky a stupněm její závažnosti. Na druhou stranu ale existují i různé výzkumy prokazující fakt, že naopak lupénka představuje rizikový faktor pro rozvoj obezity. Tou trpí podle studie z roku 2011 více psoriatici (35 %) než ostatní populace (20 %). Všechna tato fakta naznačují, že psoriáza ovlivňuje obezitu a obezita psoriázu.

Nadváha léčbu znesnadňuje  

Mnoho kil navíc projevy lupénky zhoršuje a její léčbu bezesporu komplikuje. A to obzvláště v případech, kdy už místní přípravky ani fototerapie nestačí. V tom případě přichází na řadu cílená léčba nebo jiné systémově podávané léky (např. methotrexát). Jenže obezita přináší hned několik potíží:

  • zpomaluje nástup účinku léků,
  • snižuje jejich pozitivní dopad,
  • zvyšuje riziko rozvoje nežádoucích účinků.

Tato rizika lze zmírnit tím, že váš lékař zvolí přípravek, který je aplikován podle tělesné hmotnosti (např. infliximab). Biologika s pevným dávkováním totiž u obézních lidí, obzvláště u jedinců nad 100 kg tělesné hmotnosti, nemívají potřebnou odezvu.

Pokud vás tedy trápí značná nadváha, bojujte s ní pomocí zdravého aktivního životního stylu. Potom se zlepší i vaše lupénka.

(ivh)

Zdroje:
CARRASCOSA, J. M. a kolektiv. Obesity and Psoriasis: Inflammatory Nature of Obesity, Relationship Between Psoriasis and Obesity, and Therapeutic Implications Dostupné z: www.actasdermo.org
Love T. J. et al.  Archives of Dermatology 2011,4, 419–424.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Když na lupénku nic nezabírá, zkuste cílenou léčbu

Když na lupénku nic nezabírá, zkuste cílenou léčbu

Mám rakovinu. Pomůže mi cílená léčba?

Mám rakovinu. Pomůže mi cílená léčba?

Jeden lék biologické léčby může pomoci u různých nemocí

Jeden lék biologické léčby může pomoci u různých nemocí

Quo vadis, léčbo revmatoidní artritidy?

Quo vadis, léčbo revmatoidní artritidy?

Cílená léčba pomáhá zdolávat nádory plic

Cílená léčba pomáhá zdolávat nádory plic

Bojíte se revmatoidní artritidy? Kojte!

Bojíte se revmatoidní artritidy? Kojte!
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba