Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Crohnova choroba: nejčastěji užívaná biologika

Novinky

Crohnova choroba: nejčastěji užívaná biologika

Chronické zánětlivé onemocnění zažívacího systému neboli Crohnova nemoc se zatím bohužel nedá úplně vyléčit. Jsou však k dispozici preparáty, které tuto chorobu výrazně potlačují. Bezpochyby nejúčinnější jsou biologika. Užívá se jich hned několik.

Crohnova choroba: nejčastěji užívaná biologika
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

1. Infliximab

Jde o protilátku proti tumor nekrotizujícímu faktoru (TNF). Jeho působením dochází k utlumení přehnané reakce imunitního systému. Lék se podává nitrožilně pomocí injekcí. Infliximab je vyhrazen pro závažnou formu onemocnění s tvorbou píštělí, ale také se užívá u pacientů od 6 do 17 let, kteří nereagují na léčbu jinými přípravky. Píštěle jsou abnormální spojky mezi orgány dutiny břišní, mohou však ústit i na povrch těla. Jejich vznik znamená závažné riziko rozvoje infekčních komplikací. Výzkumy prokázaly, že léčba infliximabem výrazně snižuje riziko jejich vzniku. Mohou se však vyskytnout mírné nežádoucí účinky, nejčastěji v podobě vyrážek, svědění nebo otoků. Infliximab je však obecně velmi účinný lék, o jehož prospěšnosti není třeba pochybovat.

Zeptejte se svého lékaře na možnosti CÍLENÉ LÉČBY nespecifických střevních zánětů!
Může řešit také:
  • Ulcerózní kolitidu
  • Crohnovu nemoc

2. Adalimumab

Opět se jedná o protilátku proti tumor nekrotizujícímu faktoru. Přípravek se užívá v terapii závažných případů Crohnovy choroby nebo u jedinců, kteří nereagovali na léčbu infliximabem. Adalimumab se podává injekčně do podkoží. Nežádoucí účinky jsou srovnatelné s předchozím lékem. Tím nejzávažnějším je vyšší riziko vzniku infekčních nemocí, obdobně jako u ostatních léků potlačujících funkci imunitního systému.

3. Certolizumab pegol

Tento preparát také patří do skupiny protilátek zaměřených proti tumor nekrotizujícímu faktoru. Užívá se v terapii mírných až těžkých forem nemoci, zejména u pacientů, kteří nereagovali na léčbu infliximabem a adalimumabem. Certolizumab pegol se podává injekčně do podkoží. Nežádoucí účinky léčby jsou totožné s předchozími léky.

4. Natalizumab

Natalizumab se aplikuje při léčbě Crohnovy choroby a roztroušené sklerózy. Jedná se o protilátku proti takzvaným integrinům, jež se nacházejí na povrchu bílých krvinek. Natalizumab se podává nitrožilně pomocí injekcí. Lék se aplikuje při středně těžkých až těžkých formách nemoci. Mezi jeho časté nepříjemné dopady patří zvýšené riziko infekce močových cest a horních cest dýchacích.

5. Vedolizumab

Uzavírá skupinu nejčastěji užívaných biologik. Obdobně jako natalizumab působí proti povrchovým integrinům na bílých krvinkách. Vedolizumab byl pro léčbu Crohnovy choroby schválen v roce 2014, jedná se tedy o poměrně nový lék. Podává se nitrožilně pomocí infuzí. Přípravek je užíván k léčbě dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní formou nemoci. K nechtěným účinkům patří větší nebezpečí výskytu infekcí horních cest dýchacích.

(holi)

Zdroj:
www.webmd.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Střevní zánět je potíž. A potíže se dají překonat

Střevní zánět je potíž. A potíže se dají překonat

Když imunitní systém útočí do vlastních řad

Když imunitní systém útočí do vlastních řad

Biologická léčba revmatoidní artritidy se vyplácí!

Biologická léčba revmatoidní artritidy se vyplácí!

Biologika přináší naději pacientům se záněty střev

Biologika přináší naději pacientům se záněty střev

Nebojte se skalpelu, může vám výrazně zlepšit život!

Nebojte se skalpelu, může vám výrazně zlepšit život!

S biologickou léčbou se můžete setkat u nádorů i revmatu

S biologickou léčbou se můžete setkat u nádorů i revmatu
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Ano, wobenzym také můžu doporučit....

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci