Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Bojíte se rakoviny? Dodržujte „sedmičku“ pro zdravější život

Novinky

Bojíte se rakoviny? Dodržujte „sedmičku“ pro zdravější život

Ve zdravém těle zdravý duch, ale také žádná rakovina. Většina případů nádorového bujení vzniká působením několika faktorů životního prostředí. Každý z nás tak má šanci ovlivnit své vyhlídky na budoucí život. Čím šetrnější budete ke svému tělu, tím menší bude riziko vzniku obávané rakoviny. Přinášíme vám „sedmičku“ tipů pro zdravější život, které jednoznačně snižují výskyt nádorového bujení.

Bojíte se rakoviny? Dodržujte „sedmičku“ pro zdravější život
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

1. Život bez tabáku

Kouření cigaret, doutníků, klasických či vodních dýmek enormně zvyšuje riziko vzniku nádorového bujení. Kouření je silně spjato s nádory plic, močového měchýře, děložního čípku, ledviny, slinivky břišní či hrtanu a dutiny ústní. Odvykání kouření by tak mělo být prvním krůčkem na cestě ke zdravějšímu životu. Pokud se svého zlozvyku nedokážete zbavit na vlastní pěst, nebojte se svěřit do rukou odborníka.

CÍLENÁ BIOLOGICKÁ LÉČBA působí přesně a pouze v místě, kde je to potřeba. Proto má minimum nežádoucích účinků.
Zeptejte se svého lékaře na možnosti CÍLENÉ LÉČBY nádorových onemocnění!

2. Zdravý jídelníček

Nádory zažívacího ústrojí a prsu úzce souvisí s nezdravým jídelníčkem. Nadměrný příjem tuků, bílkovin a konzumace smažených jídel škodí našemu zdraví. Prospějte svému tělu a zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, omezte příjem tuků a alkoholu holdujte pouze příležitostně. Nejste si jistí tím, jak by váš jídelníček měl vypadat? Pak neváhejte a navštivte svého lékaře nebo výživového poradce.

3. Pravidelný pohyb

Udržování zdravé hmotnosti snižuje riziko nádorového bujení v oblasti prsu, prostaty, plic, tlustého střeva nebo ledviny. Pravidelná fyzická aktivita navíc posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Nemusí se z vás nutně stát profesionální sportovec, svému tělu výrazně prospějete mírnou až střední fyzickou aktivitou 3–5× týdně po dobu minimálně 20 minut. Ideální aktivitou je jízda na kole, plavání, běh nebo svižná chůze.

4. Ochrana před sluncem

Slunce je dobrý sluha, ale zlý pán. Své o tom ví i slavný herec Hugh Jackman, který nedbal varování lékařů a nechránil svou kůži proti účinkům slunečního záření. Hrdina akčních filmů tak v současnosti podstoupil již třetí operaci zhoubného nádoru kůže, takzvaného bazaliomu. Pokud nechcete následovat příklad slavného herce, používejte opalovací krémy, vyhýbejte se intenzivnímu polednímu slunění a v případě dlouhodobého pobytu na slunci nezapomeňte na pokrývku hlavy a oblečení, které schová kůži před působením slunečního záření.

5. Důležitá očkování

Očkování jako ochrana před vznikem rakoviny? Ač se to může zdát jako nesmysl, opak je pravdou. Očkování proti lidskému papillomaviru ochraňuje ženy před rozvojem rakoviny děložního čípku, obě pohlaví pak před zhoubnými nádory hlavy a krku. Vakcinace proti viru hepatitidy B zase chrání proti obávanému zhoubnému nádoru jater.

6. Chráněný pohlavní styk

Nechráněným pohlavním stykem se přenáší široké spektrum infekčních chorob. Z hlediska rozvoje rakoviny jsou důležité zejména lidské papillomaviry a viry hepatitidy B a C. Lidské papillomaviry způsobují rakovinu děložního čípku, hlavy a krku. Viry hepatitidy B a C jsou zodpovědné za rozvoj zhoubných nádorů jater. Při nechráněném pohlavním styku však může dojít i k přenosu viru HIV. Ten po několika letech nenávratně poškodí imunitní systém, čímž zvýší riziko vzniku mnoha zhoubných nádorů. Je zapotřebí zmínit, že hormonální antikoncepce sice chrání před početím, ne však před přenosem pohlavních chorob. Jedinou účinnou prevencí je tak používání kondomů.

7. Preventivní prohlídky

Čeští pacienti jsou z hlediska prevence skuteční lajdáci. Velká část obyvatel totiž nedochází ke svým praktickým lékařům na pravidelné preventivní prohlídky. Včasný záchyt rakoviny však mnohdy znamená rozdíl mezi životem a smrtí. Udělejte svému zdraví obrovskou službu a nezanedbávejte pravidelné preventivní prohlídky.

(holi)

Zdroj: www.mayoclinic.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Biologická léčba astmatikům pomáhá zvládat jejich nemoc

Biologická léčba astmatikům pomáhá zvládat jejich nemoc

Závažné formy lupénky mohou končit tragicky. Odhalte je včas!

Závažné formy lupénky mohou končit tragicky. Odhalte je včas!

Biologická léčba je nákladná, ale vyplatí se

Biologická léčba je nákladná, ale vyplatí se

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Pět předsevzetí pro snazší život s crohnem

Pět předsevzetí pro snazší život s crohnem

Když se klouby ozývají, pátrejte po příčině

Když se klouby ozývají, pátrejte po příčině
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Ano, wobenzym také můžu doporučit....

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Zelený zákal