Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Biologika pomáhají nejen pacientům, ale i českému rozpočtu

Novinky

Biologika pomáhají nejen pacientům, ale i českému rozpočtu

Pokrok v moderní medicíně přinesl novou naději v podobě cílené terapie. Přestože jsou tyto léky mnohem dražší než dříve užívané přípravky, jsou také účinnější. Ve výsledku tak výrazně ulevují napjatému rozpočtu. Mnoho pacientů však navzdory těmto výhodám na svou léčbu stále čeká.

Biologika pomáhají nejen pacientům, ale i českému rozpočtu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příkladem může být třeba roztroušená skleróza. Touto nemocí u nás trpí asi 19 tisíc pacientů a každý rok jich přibližně další tisícovka přibývá. Častěji jsou postiženy ženy, první projevy se u nich objevují průměrně kolem 30. roku života. Pro roztroušenou sklerózu je charakteristický skokový vývoj. Období záchvatů se totiž nárazově střídá s obdobím relativního klidu. Záchvaty jsou tak pro pacienty strašákem, který může přijít kdykoliv. Cílené léky, které nemocní užívají dlouhodobě, však významně tyto ataky oddalují. Jenže roční léčba stojí přes 250 tisíc korun pro jednoho pacienta, což je pro zdravotní pojišťovny velmi významná položka.

Stát může vydělat

I když je cílená léčba poměrně drahou záležitostí, její efekt nakonec může pomoci naplnit státní pokladnu. Přínos je totiž nesporný. Nejen z pohledu pacientů, kteří prožijí kvalitnější život, ale i z pohledu samotného státu, protože tito jedinci jsou aktivní, mohou chodit do zaměstnání a platit daně.

  • Celkové náklady v podobě léčby sklerózy, sociálních služeb, předčasných důchodů a ztráty produktivity dosahují ročně 4–5 miliard korun.
  • Nasazení cílené léčby v současné době naproti tomu přichází pojišťovny zhruba na 2 miliardy korun ročně.
  • Lékaři spočítali, že bez terapie přestává pracovat téměř polovina pacientů do tří roků po stanovení diagnózy. Do deseti let ztrácí práceschopnost 80 % neléčených pacientů! Naproti tomu v roce 2013 pracovalo na plný úvazek 67 % pacientů na cílené léčbě.
  • Peníze, které se ušetří za léky, se tak naopak musí vydat v podobě sociální podpory pro jedince postižené roztroušenou sklerózou.

Pacienti ve frontě 

  • Zdravotní pojišťovny v současnosti platí cílenou léčbu novým pacientům s roztroušenou sklerózou a dále těm, kteří prodělají dvě série záchvatů za rok nebo tři záchvaty za dva roky.
  • Lékaři chtějí začít léčit i nemocné, kteří projdou ročně jedním záchvatem. V praxi by to znamenalo, že by se biologik dočkalo 1–2 tisíce jedinců trpících sklerózou.
  • Návrh mají odborníci podepřený statistikou. Ve světě totiž užívá cílenou léčbu asi 60–70 % pacientů s roztroušenou sklerózou, zatímco u nás necelá polovina.

Boj za rozšíření cílené léčby bude nejspíše velmi náročný. Jde o směr sice enormně nákladný pro zdravotnictví, avšak svým účinkem šetří peníze v sociální oblasti. Mnoho lidí díky biologikům prožívá kvalitnější a delší život, na čemž neprodělá ani samotný stát. Pacient je pro něj totiž „drahý“ hlavně v případě, když nemůže pracovat.

(holi)

Zdroj: zdravi.e15.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Šest zimních tipů pro léčbu lupénky

Šest zimních tipů pro léčbu lupénky

Cílená léčba: proti nádorům má zbraní víc

Cílená léčba: proti nádorům má zbraní víc

Boj s psoriatickou artritidou nekončí u kortikoidů

Boj s psoriatickou artritidou nekončí u kortikoidů

Ani bolavé klouby zimním aktivitám nebrání!

Ani bolavé klouby zimním aktivitám nebrání!

Trpíte atopickým ekzémem? Nová šance v léčbě je tu!

Trpíte atopickým ekzémem? Nová šance v léčbě je tu!

Boj o klouby odstartujte změnou životosprávy

Boj o klouby odstartujte změnou životosprávy
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce