Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Lékaři útočí na slabá místa melanomu

Novinky

Lékaři útočí na slabá místa melanomu

Po desetiletích pouze malého pokroku se v poslední době objevilo mnoho nových možností, které zlepšují vyhlídky pacientů s melanomem. Biologika nejenže ničí samotný nádor, ale navíc podporují imunitní systém v boji s rakovinou.

Lékaři útočí na slabá místa melanomu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zacíleno na problémovou dráhu

„Melanom, pokud se v těle rozšířil, býval považován za jeden z nejhůře léčitelných nádorů. Nyní už existuje pro mnoho našich pacientů naděje,“ říká dr. Vernon Sondak z Moffittského centra rakoviny v Tampě. „Rozdíl pro pacienty dnes a před pěti lety je jako rozdíl mezi dnem a nocí,“ potvrzuje jeho slova dr. Howard Streicher z Centra pro hodnocení léčby rakoviny. Co takovou změnu způsobilo? Lepší poznání biologie nádorové buňky. Nedávno objevené způsoby cílené léčby míří zejména na tzv. MAP kinázovou dráhu. Ta zásadním způsobem ovlivňuje dělení buňky nebo její smrt. Dvě klíčové bílkoviny v této signální dráze se nazývají BRAF a MEK. Mutace genu BRAF, z nějž tyto bílkoviny vznikají, jsou přítomny u velkého množství melanomových buněk. Nové léky, jako například dabrafenib nebo trametinib, se na tyto molekuly navážou a tím zabrání jejich působení.

CÍLENÁ BIOLOGICKÁ LÉČBA působí přesně a pouze v místě, kde je to potřeba. Proto má minimum nežádoucích účinků.
Zeptejte se svého lékaře na možnosti CÍLENÉ LÉČBY nádorových onemocnění!

Výhody lékových kombinací

„Ještě před několika lety jen 20 až 25 % pacientů, jimž byl zjištěn pokročilý melanom, žilo od diagnózy déle než 2 roky,“ říká dr. Sznol působící na Lékařské fakultě Yaleovy univerzity. Doplňuje, že dnes dle studií některých léků už polovina pacientů přežívá déle než 3 roky. I když nově objevené preparáty vykazují vysokou účinnost již samy o sobě, skutečnou výzvou je zjistit, jak je spojit, aby šlo nádor co nejúčinněji dlouhodobě kontrolovat.

  • Nejnovější informace ukazují, že právě kombinovaná léčba vedla k nárůstu počtu pacientů, u nichž se zvětšování nádoru zastavilo.
  • Spolupráce trametinibu a dabrafenibu navíc dramaticky snížila riziko vedlejších účinků na kůži ve srovnání s užitím obou léků samostatně.
  • Nežádoucí dopady nově dostupných preparátů se zatím pečlivě posuzují. Zatím se zdá, že jsou jiné, ale ne horší než u chemoterapie či ozařování.

Strážce bílých krvinek

Pokud nádor neodpovídá na léčbu cílenou na MEK a BRAF bílkoviny, pak je k dispozici lék pembrolizumab, který působí jako PD-1 inhibitor. Některé typy rakoviny jsou totiž tak mazané, že pomocí PD-receptoru ničí určité typy bílých krvinek a oslabují tak imunitu, která by si na ně mohla došlápnout. Pemprolizumab tento receptor obalí a zablokuje, takže jej rakovina nemůže dále pro svou podvratnou činnost zneužívat. Podle čeho lékaři rozhodují, jaká počáteční léčba je pro konkrétního pacienta vhodná? Kromě přítomnosti BRAF mutace spolurozhoduje také klinický stav nemocného. Tedy jaké má obtíže, jak rychle nádor roste a kam se již rozšířil. I když nová terapie není vhodná ve všech případech, je velmi důležité, že arzenál zbraní, které lékaři mohou proti melanomu nasadit, se opět rozrostl.

(marz)

Zdroj:
www.cancer.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Biologická léčba – tajemná neznámá většiny Čechů

Biologická léčba – tajemná neznámá většiny Čechů

Berete biologika? Aktivně se braňte infekcím!

Berete biologika? Aktivně se braňte infekcím!

Biologika: pro mnoho lidí stále nedostupná

Biologika: pro mnoho lidí stále nedostupná

Biologická léčba nespecifických střevních zánětů

Biologická léčba nespecifických střevních zánětů

Cílená léčba: úspěchy přináší i dlouhodobé užívání

Cílená léčba: úspěchy přináší i dlouhodobé užívání

I cílená léčba může mít nežádoucí účinky

I cílená léčba může mít nežádoucí účinky
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Ano, wobenzym také můžu doporučit....

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta