Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Co je to Biologická léčba

Biologická léčba (cílená léčba) využívá obranyschopnosti organismu k boji proti rakovině či některým autoimunitním chorobám díky tomu, že jsou v současné době lépe známé struktury a pochody na povrchu i uvnitř buňky. Na základě toho vědci nacházejí takové molekuly a pochody, které jsou typické pouze pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním (revmatoidní artritida, Crohnova choroba atd.), a v buňkách normálních tkání se buď nevyskytují vůbec, nebo jen v malé míře.

Léčiva v rámci této cílené biologické léčby působí pouze na tyto molekuly a pochody, zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu, a přestože je doprovází rovněž řada nežádoucích účinků, ve srovnání s klasickou léčbou je jich daleko méně a méně významných.

Například chemoterapie je zaměřena na buněčné struktury, které jsou společné všem buňkám v organismu. Kromě nádorových buněk působí tedy i na buňky zdravých tkání, které ničí; kvůli tomu se při ní vyskytuje celá řada nežádoucích účinků.


Ilustrace

Látky používané v biologické léčbě se nazývají modifikátory imunitní odpovědi. Většinou jsou to látky, které lidské tělo normálně vyrábí. Pro účely cílené léčby nádorů a autoimunitních chorob jsou však tyto látky vyrobeny v laboratoři a tělu dodávány. Některé typy biologické léčby se naopak podávají ke snížení nežádoucích účinků, které mohou nastat po použití jiných typů protinádorové terapie.

 
 

Léčebná centra

 

Vyberte si nejbližší centrum podle kraje...

Poradna lékaře

Dotaz:

Dobrý den, už 12 let mám Bechtěrevovu chorobu a nikdo mi zatím nebyl schopen podat přesnější informaci o tom jestli mám nějakou šanci na biologickou léčbu, nebo co všechno musím splňovat abych mohl b ...

Odpověď lékaře:

Pane Michale, pro indikaci k biologické léčbě je rozhodující, jak u vás choroba probíhá, jaké má stádium , jestli je aktivní a jestli vám způsobuje ztuhlost a noční bolest.

Vstoupit

Vaše zkušenosti

 

zdravim rada bych se zeptala ..zda neni nebezpecne balonkove vysetreni u crohnovy nemoci,konečnikem..pres x let ma crohna..stenozy.operace.vyziva...dekuji...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 
Soutěž o přípravek Donnanails

Soutěž o přípravek Donnanails

Pro zdraví a krásu vlasů a nehtů!

chci soutěžit

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy srážlivosti krve