Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Co je to Biologická léčba

Biologická léčba (cílená léčba) využívá obranyschopnosti organismu k boji proti rakovině či některým autoimunitním chorobám díky tomu, že jsou v současné době lépe známé struktury a pochody na povrchu i uvnitř buňky. Na základě toho vědci nacházejí takové molekuly a pochody, které jsou typické pouze pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním (revmatoidní artritida, Crohnova choroba atd.), a v buňkách normálních tkání se buď nevyskytují vůbec, nebo jen v malé míře.

Léčiva v rámci této cílené biologické léčby působí pouze na tyto molekuly a pochody, zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu, a přestože je doprovází rovněž řada nežádoucích účinků, ve srovnání s klasickou léčbou je jich daleko méně a méně významných.

Například chemoterapie je zaměřena na buněčné struktury, které jsou společné všem buňkám v organismu. Kromě nádorových buněk působí tedy i na buňky zdravých tkání, které ničí; kvůli tomu se při ní vyskytuje celá řada nežádoucích účinků.


Ilustrace

Látky používané v biologické léčbě se nazývají modifikátory imunitní odpovědi. Většinou jsou to látky, které lidské tělo normálně vyrábí. Pro účely cílené léčby nádorů a autoimunitních chorob jsou však tyto látky vyrobeny v laboratoři a tělu dodávány. Některé typy biologické léčby se naopak podávají ke snížení nežádoucích účinků, které mohou nastat po použití jiných typů protinádorové terapie.

 
 

Léčebná centra

 

Vyberte si nejbližší centrum podle kraje...

Poradna lékaře

Dotaz:

dobry den chtela jsem se zeptat jestli se daji mikroskopicke kolitidy zcela vylecit a jestli zmizi treba i bez lecby ja ji mam tretim rokem pokazde se mi vrati muze to treba zhorsovat i nejake jidlo ...

Odpověď lékaře:

mikroskopickou kolitidu považujeme za chronické onemocnění. Spíše než o vyléčení hovoříme o dlouhodobé remisi, tedy o období, kdy nemoc není aktivní.

Vstoupit

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, získala jsem konečně biologickou léčbu na revmatoidní artritidu. Je v rámci klinické studie v centru (CCBR) na Hybešové ulici 20 v Brně. Jsem ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 
Soutěž o šablony na zdobení kávy

Soutěž o šablony na zdobení kávy

... pro všechny milovníky kávy

chci soutěžit

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba