Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Co je to Biologická léčba

Biologická léčba (cílená léčba) využívá obranyschopnosti organismu k boji proti rakovině či některým autoimunitním chorobám díky tomu, že jsou v současné době lépe známé struktury a pochody na povrchu i uvnitř buňky. Na základě toho vědci nacházejí takové molekuly a pochody, které jsou typické pouze pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním (revmatoidní artritida, Crohnova choroba atd.), a v buňkách normálních tkání se buď nevyskytují vůbec, nebo jen v malé míře.

Léčiva v rámci této cílené biologické léčby působí pouze na tyto molekuly a pochody, zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu, a přestože je doprovází rovněž řada nežádoucích účinků, ve srovnání s klasickou léčbou je jich daleko méně a méně významných.

Například chemoterapie je zaměřena na buněčné struktury, které jsou společné všem buňkám v organismu. Kromě nádorových buněk působí tedy i na buňky zdravých tkání, které ničí; kvůli tomu se při ní vyskytuje celá řada nežádoucích účinků.


Ilustrace

Látky používané v biologické léčbě se nazývají modifikátory imunitní odpovědi. Většinou jsou to látky, které lidské tělo normálně vyrábí. Pro účely cílené léčby nádorů a autoimunitních chorob jsou však tyto látky vyrobeny v laboratoři a tělu dodávány. Některé typy biologické léčby se naopak podávají ke snížení nežádoucích účinků, které mohou nastat po použití jiných typů protinádorové terapie.

 
 

Léčebná centra

 

Vyberte si nejbližší centrum podle kraje...

Poradna lékaře

Dotaz:

dobry den nedavno jsem vam psal ohledne kolagenni kolitidy ktera me byla zjistena a ze na ni uzivam lek pentasa napsal jste mi ze bych mel spise uzivat budesonid kdyz jsem byl u sveho lekare tak jsem ...

Odpověď lékaře:

ano napsal a za svým názorem si stojím. Budesonid je opravdu kortikoid a u léčby kolagenní kolitidy má mnohem lepší účinek než mesalazin (Pentasa).

Vstoupit

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, získala jsem konečně biologickou léčbu na revmatoidní artritidu. Je v rámci klinické studie v centru (CCBR) na Hybešové ulici 20 v Brně. Jsem ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí