Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky V léčbě nádorů plic získává povolení nový lék

Novinky

V léčbě nádorů plic získává povolení nový lék

Malobuněčný karcinom tvoří asi pětinu všech případů zhoubných nádorů plicní tkáně. V České republice zaujímají nádory plic nejpřednější příčky žebříčku výskytu i úmrtnosti. Zdá se však, že nemocným vysvítá nová naděje. Slibný lék pembrolizumab, původně určený k léčbě pokročilého melanomu, byl totiž schválen i pro terapii malobuněčného karcinomu plic.

V léčbě nádorů plic získává povolení nový lék
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Malobuněčný karcinom plic

Tento karcinom tvoří 20–25 % všech zhoubných plicních nádorů. Nádor se rychle šíří do jiných orgánů, především do uzlin, jater, mozku a kostní dřeně. V době diagnózy se nádor většinou již projevuje svými příznaky. Může se jednat o projevy poškození plicní tkáně, jako jsou kupříkladu kašel, bolest na hrudi, chrapot, dušnost, krvácení z plic nebo opakované záněty plicní tkáně. Malobuněčný karcinom je často též hormonálně aktivní, z čehož plyne velká řada komplikací pro celý organismus. Jedná se o projevy poškození nervové tkáně, kůže, svalů nebo cévního systému. Budoucnost nemocných závisí především na stadiu onemocnění v době stanovení nemoci. Léčba chemoterapií je úspěšná u 80–90 % jedinců, efekt však bývá pouze dočasný a u většiny nemocných se choroba vrací. V případě pokročilého onemocnění přežívá dva roky pouhých 5 % pacientů.

Nový lék

Pembrolizumab je nové cílené léčivo, jež bylo původně schváleno pro léčbu pokročilého zhoubného melanomu. V nedávné době získal povolení i pro terapii zhoubných nádorů žaludku a močového měchýře. V současnosti jsou účinky pembrolizumabu zkoumány na více než 30 dalších typech nádorů. Na základě slibných výsledků z počátečních fází klinického výzkumu udělil proto Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA pembrolizumabu zrychlené povolení a schválil ho pro léčbu pokročilého malobuněčného karcinomu plic.

Období vyčkávání

Na konkrétní úspěchy léčby je třeba ještě nějakou dobu počkat. Klinický výzkum je opravdu teprve na svém počátku, z čehož vyplývá, že statistika doby přežívání se bude ještě podrobněji vyhodnocovat. Zatím nám nezbývá než vyčkávat a věřit, že pembrolizumab je správnou volbou, která významně ovlivní vyhlídky nemocných s malobuněčným karcinomem plic.

(holi)

Zdroje:
www.mercknewsroom.com
www.onclive.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 10

Čtěte také

Při crohnovi je nutné pít! Ale co?

Při crohnovi je nutné pít! Ale co?

Cílená léčba pomáhá zdolávat nádory plic

Cílená léčba pomáhá zdolávat nádory plic

Biologická léčba – naděje v boji s rakovinou

Biologická léčba – naděje v boji s rakovinou

Chřipka ohrožuje i pacienty se střevními záněty

Chřipka ohrožuje i pacienty se střevními záněty

Biologická léčba si poradí i s rakovinou močového měchýře

Biologická léčba si poradí i s rakovinou močového měchýře

Obezita a lupénka aneb jak spolu souvisí

Obezita a lupénka aneb jak spolu souvisí
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Odvykání kouření