Novinky
Terapie biologiky: hlídejte si pokožku!
Kůže, nehty, vlasy, dokonce i oči, to vše může být poškozeno nežádoucími účinky cílené léčby. Ta může ovlivňovat normální růst těchto tkání. Specifické poškození pak záleží na léku, kterým je pacient léčen.
Cílená léčba je zaměřena především na geny, proteiny či na prostředí, které podporuje růst nádoru a jeho vývoj. Ve srovnání s klasickou chemoterapií jde o řešení mnohem specifičtější, s menším počtem nežádoucích vedlejších projevů. Nicméně existují a nejčastěji se jedná o postižení kůže, vlasů, nehtů či očí. Většinou se však najdou efektivní způsoby, jak s těmito problémy bojovat nebo jim předcházet. Proto je velmi užitečné, aby pacient nejdříve vše podrobně probral s lékařem. Ten mu vysvětlí, jaké mohou nastat v souvislosti s jeho terapií biologiky vedlejší projevy a co dělat, aby se snížilo riziko možného vzniku.
Lze to zvládnout
Jeden z velmi běžných typů terapie je namířen proti speciální molekule – receptoru pro epidermální růstový faktor (epidermal growth factor receptor). EGFR je molekulou, která se účastní procesu růstu nádorů, ale zároveň hraje důležitou roli ve vývoji a růstu normálních tkání, jakými jsou právě kůže, vlasy či nehty. To je důvod, proč při léčbě tímto typem léků může dojít k poškození vlasů nebo k výsevu různých kožních exantémů. Mezi tyto přípravky patří mimo jiné cetuximab, erlotinib, panitumumab či lapatinib. Naštěstí jsou tyto vedlejší účinky dobře ovlivnitelné, takže léčba může většinou pokračovat. Je důležité si uvědomit, že u kožních projevů spojených s těmito léky nejde o žádný typ alergické reakce či infekce.
Citlivá je hlavně kůže
U velkého množství pacientů léčených cílenou terapií proti EGFR se objeví vyrážka na obličeji a horní polovině těla. Většinou k tomu dojde během prvních několika týdnů podávání léčby a těsně předtím mohou postižení pociťovat zteplání či pozorovat začervenání pokožky v obličeji (podobné jako spálení od slunce). Po několika dnech se objeví bolestivé až hnisavé pupínky, jejichž okolí je velmi citlivé. Běžně je vyrážka nízké či střední intenzity, pouze u malého počtu pacientů je závažná. Mezi další projevy, které se mohou vyskytnout i u jiných typů cílené terapie, patří:
- pupínky na obličeji, krku, hrudníku, zádech, které mohou někdy svědit;
- citlivost kůže na obličeji, podobná jako při spálení od slunce;
- ploché červené skvrny na horní polovině těla a obličeji;
- ztluštění kůže podobné mozolům;
- svědění pokožky, zejména ve vlasové části hlavy;
- praskající ústní koutky, bolestivé ranky v nosní dutině;
- bolestivé záněty v okolí nehtů (hlavně u palců);
- ztráta vlasů či chlupů na nohou, rukou nebo zvýšený růst vousů;
- předčasné šednutí vlasů;
- častější modřiny.
Odborníci poradí
Všechny tyto projevy jsou málokdy tak výrazné, aby nějakým závažným způsobem ohrozily život pacienta. Mnohem častěji jsou spíše nepohodlím, pro které si občas lidé i přejí přerušit terapii. Právě proto je velmi důležité se o všem nejdříve poradit s lékařem, aby bylo jasné, co je možné očekávat a čeho si všímat. Včasná a efektivní léčba je u těchto komplikací dostupná a pomoc lze vyhledat u onkologů, dermatologů či očních lékařů.
(cabi)
Zdroj: http://www.cancer.net/navigating-cancer-care/side-effects/skin-reactions-targeted-therapies