Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Má životospráva vliv na projevy lupénky? Odpovídá MUDr. Jorga Fialová

Novinky

Má životospráva vliv na projevy lupénky? Odpovídá MUDr. Jorga Fialová

MUDr. Jorga Fialová je specialistka na psoriázu a dermatochirurgii. Věnuje se také systémové léčbě v dermatologii a léčbě lymfedému. Působí na Dermatovenerologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a v Medicínském centru Anděl. Nyní exkluzivně odpovídá přímo na vaše dotazy zaměřené na život s psoriázou.

Má životospráva vliv na projevy lupénky? Odpovídá MUDr. Jorga Fialová
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

1. Dobrý den, paní doktorko, minulé léto se u mě objevila lupénka. Je možné, že jsem si ji nějak přivodila například nevhodnou životosprávou? 

Lupénka je onemocnění, ke kterému jsou dispozice vrozené a jehož aktivace vzniká vlivem různých zevních faktorů. Nevhodná životospráva, jako je pití alkoholu, kouření nebo stres, mohou být spouštěcím faktorem. Ale může to být i infekce, např. angína, nebo užívání některých léků. Nevhodnou životosprávou se tedy mohla aktivovat, ale s dispozicemi žijete již od narození.

2. Celé léto o lupénce ani nevím. Jakmile však nastane podzim, nepříjemné svědění a olupování kůže je tu zas. Zajímalo by mě, čím to je.

Lupénka patří k onemocněním, která se léčí světloléčbou, a i přirozené slunění tedy u mnoha pacientů zlepšuje její projevy.

3. Moje nejlepší kamarádka se mi svěřila, že trpí lupénkou. Nemohu se od ní nějak nakazit?

Nemůžete, lupénka patří mezi neinfekční onemocnění.

4. Mám odmalička lupénku. Teď čekám miminko a chtěla bych vědět, jaké je riziko, že mé dítě bude mít tento problém také. Můj manžel je zdravý.

Lupénka je polygenní onemocnění, a potomci tedy mohou zdědit geny pro lupénku od vás. Záleží na tom, jakou kombinaci genů zdědí. Nedá se to jistě procentuálně vyjádřit.

5. Hrozně mi vadí, jak moje kůže vypadá, doslova se stydím vyjít ven v šatech nebo v tričku s krátkým rukávem. Je nějaký způsob, jak kůži zamaskovat?

Nejlepším způsobem je kůži léčit adekvátní léčbou, abyste ji nemusela maskovat. Pokud tedy trpíte lupénkou a dosavadní léčba není úspěšná, doporučuji vám obrátit se na specializované pracoviště, které se tomuto onemocnění věnuje, a určitě zase budete moci volit oděv podle sebe, a ne podle lupénky.

6. Začala jsem se zajímat o zdravější stravu a také hodně sportuji. Změny na postavě již pozoruji – můžu očekávat i zlepšení lupénky?

Je prokázáno, že redukce hmotnosti vede ke zlepšení lupénky a zdravý život může rovněž ke zlepšení přispět, resp. špatná životospráva může lupénku aktivovat.

7. Můj známý mi říkal, že lupénka se nedá nijak léčit. Je vůbec možné, že jsme v 21. století a neumíme vyléčit takovou banální nemoc? 

Psoriázu umíme dobře léčit, ale vyléčit navždy ji neumíme. Pokud je pacient správně léčen, projevy většinu života mít nemusí. Ale dispozice zůstává, a po vysazení léčby tedy může onemocnění kdykoliv vzplanout. Dnes máme k dispozici léčbu, která se i při dlouhodobém podávání pacientům jeví jako velmi bezpečná.

8. Už roky bojuji s lupénkou a na internetu jsem našla zmínku o biologické léčbě. Mohla byste mi o ní prosím napsat něco bližšího? Jak tato léčba vůbec funguje?

Biologická léčba je moderní léčba, používáme ji cca 10 let, která velmi cíleně působí na toto onemocnění. Je tedy velmi účinná a ukazuje se, že má velmi malé množství nežádoucích účinků. Způsobila převrat v léčbě lupénky. Aplikuje se injekčně. Předepisovat se může pouze ve specializovaných centrech, kterých je v ČR osmnáct.

9. Můj kožní lékař mi říkal o biologické léčbě lupénky. Také zmiňoval jakési podmínky, které bych musel splnit, abych léčbu mohl podstoupit a byl zařazen do programu. Neřekl však, o jaké podmínky se jedná. Poradíte?

Pacient je k biologické léčbě vhodný, pokud splňuje přesně daná kritéria. Musí trpět závažnou lupénkou, tedy takovou, která postihuje více než 10 % povrchu těla a která nereaguje na lokální léčbu, světloléčbu ani léčbu léky, jako jsou methotrexát, cyklosporin nebo acitretin, nebo nesmí uvedenou léčbu snášet.

10. Dobrý den, hrozně ráda plavu. Bojím se ale, že chlorovaná voda bude ještě víc vysušovat moji suchou pleť. Musím se bazénům opravdu vyhýbat? 

Pokud máte aktivní projevy lupénky, potom chlorovaná voda může projevy vysušit a podráždit a vy pak musíte zintenzivnit léčbu. Nejvhodnější by bylo účinnou léčbou projevy zlikvidovat a potom můžete bez obav do bazénu, protože kůže bez projevů je zcela normální a zdravá a měla by na chorovanou vodu reagovat jako u člověka bez lupénky.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Tajemství cílené léčby

Tajemství cílené léčby

Boj o biologickou léčbu

Boj o biologickou léčbu

Originály, generika, biosimilars aneb Vyznejte se v lékařské terminologii

Originály, generika, biosimilars aneb Vyznejte se v lékařské terminologii

Zacíleno na psoriázu – s úspěchem!

Zacíleno na psoriázu – s úspěchem!

Biologická léčba je nákladná, ale vyplatí se

Biologická léčba je nákladná, ale vyplatí se

Co vše prozradí název biologika

Co vše prozradí název biologika
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba