Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Cílená léčba roztroušené sklerózy: na všechny se nedostává

Novinky

Cílená léčba roztroušené sklerózy: na všechny se nedostává

Hrazení cílené léčby pro pacienty s roztroušenou sklerózou? Jistotu mají jen nově diagnostikovaní. Ti mají do čtyř týdnů nárok na zahájení terapie, ostatní musí čekat, zda si závažnost jejich nemoci „zaslouží“ účinnou, ale drahou léčbu. Postup onemocnění přitom může znamenat trvalou invaliditu.

Cílená léčba roztroušené sklerózy: na všechny se nedostává
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Moderní léčba udrží pacienty v práci

Lékaři přinášejí nová data místo domněnek. Podle celostátního registru pacienti s roztroušenou sklerózou jednoznačně profitují z cílené léčby. Z nejnovějších údajů vyplývá, že polovina nemocných léčených ve specializovaných centrech pracuje na plný úvazek a necelých 13 % zvládá vykonávat pracovní poměr na půl úvazku. Tyto výsledky chtějí lékaři využít při jednání se zdravotními pojišťovnami, aby zpřístupnily moderní léčbu více pacientům.

2 000 lidí bez potřebné péče

Je pravdou, že terapie je poměrně nákladná, na druhou stranu ale udržení práceschopnosti mladého člověka její cenu plně vyvažuje. Roztroušená skleróza totiž postihuje převážně mladé lidi, častěji ženy. Průměrný věk pacientů je podle registru 40 let. V současnosti v České republice podstupuje cílenou léčbu kolem sedmi tisíc jedinců. Podle lékařů jsou v naší zemi další dva tisíce pacientů, kterým by moderní léčba výrazně pomohla.

Revoluce v moderní terapii

Cílená léčba změnila osudy mnoha pacientů. Nemocní s roztroušenou sklerózou mezi ně taktéž patří. Lékaři v dřívějších dobách s onemocněním mozku neúspěšně zápasili. Přitom museli navíc sledovat, jak choroba jejich pacienty postupně invalidizuje. Cílená léčba se tak dá směle označit za revoluci v moderní terapii, protože nemocní nyní mohou žít kvalitní a aktivní život mnohem déle. S rozvojem terapie však nedošlo k podobnému převratu i ve způsobu úhrady léků. Zatímco přímé náklady na léčbu jsou stále podobné, náklady v souvislosti s invaliditou a ztrátou zaměstnání stoupají.

Centra praskají ve švech

Choroba je ročně diagnostikována u sedmi stovek pacientů, kteří mají dostat péči ve specializovaných centrech. Ta však nejsou na takovou kapacitu připravena. Lékaři se tak často dostávají do rozporu se zastaralým systémem přidělování cílené léčby. Není totiž zohledněn fakt, že se dnes aktivita onemocnění hodnotí především pomocí nálezu na magnetické rezonanci, a ne pouze podle počtu atak onemocnění. Zástupy pacientů tak marně čekají na moderní terapii, kterou by si bezpochyby zasloužili.

Průtahy ohledně schvalování léků a nasazení léčby pacientům vedou k tomu, že například v České republice je oproti Dánsku mnohem víc lidí s roztroušenou sklerózou v invalidním důchodu. Neléčené onemocnění totiž výrazně zkracuje život a poškozuje jeho kvalitu. V současné době tak nezbývá než doufat, že se zastaralé zákony změní a zpřístupní tím léčbu dalším potřebným.

(holi)

Zdroje:
www.zdravotnickydenik.cz

 

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 4

Čtěte také

Když tradiční léčba lupénky selže, nastoupí léčba biologická

Když tradiční léčba lupénky selže, nastoupí léčba biologická

Revmatoidní artritida: cílená léčba vyhrazena jen pro nejtěžší případy

Revmatoidní artritida: cílená léčba vyhrazena jen pro nejtěžší případy

Cílená léčba tajemství zbavená

Cílená léčba tajemství zbavená

Léčba nádoru mozku – co zabírá?

Léčba nádoru mozku – co zabírá?

Zacílit a vyhrát aneb jak biologika ovlivnila boj s nespecifickými střevními záněty

Zacílit a vyhrát aneb jak biologika ovlivnila boj s nespecifickými střevními záněty

Lupénka? Zablokovat a vyléčit

Lupénka? Zablokovat a vyléčit
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci