Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Revmatické nemoci: krok kupředu v léčbě díky biologikům

Novinky

Revmatické nemoci: krok kupředu v léčbě díky biologikům

Řešení nemocí, jako je revmatoidní artritida, ankylozující spondylitida a psoriáza, v minulých letech velmi pokročilo. Z velké části je to dáno porozuměním molekulárním a chemickým procesům, které vedou ke vzniku jejich projevů. Ty jsou totiž u většiny těchto onemocnění stejné.

Revmatické nemoci: krok kupředu v léčbě díky biologikům
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Řešení nemocí, jako je revmatoidní artritida, ankylozující spondylitida a psoriáza, v minulých letech velmi pokročilo. Z velké části je to dáno porozuměním molekulárním a chemickým procesům, které vedou ke vzniku jejich projevů. Ty jsou totiž u většiny těchto onemocnění stejné.

Poblázněná imunita

Revmatické nemoci jsou způsobeny netypickou odpovědí imunitního systému. Zatímco zdravý člověk má tento systém nastavený na boj proti všemu cizímu, v případě revmatických nemocí je imunita obrácená proti vlastním buňkám. Přesná příčina tohoto jevu není zatím stále objasněna, přesto velká část abnormální imunitní reakce je již zdokumentována. Díky tomu je možné využívat i tzv. cílenou léčbu, která je právě na tyto procesy zaměřena.

Zánět na ústupu

Objevení cílené terapie znamená pro pacienty významný přínos. Působí totiž na tvorbu TNF (tumor necrosis factor), což významně snižuje zánětlivé projevy onemocnění. Mezi dostupné a schválené léčivé látky v tomto okamžiku patří:

  • etanercept,
  • infliximab,
  • adalimumab,
  • golimumab,
  • certolizumab.

Existují i další přípravky, které pomáhají. Jejich mechanismus účinku je odlišný, ale princip působení na imunitní systém zůstává stejný. Zdatnými „bojovníky“ proti revmatickým nemocem jsou tedy i:

  • rituximab,
  • abatacept,
  • tocilizumab.

Léky nejsou vše

I když jsou tyto prostředky velice účinné, je nutné pokračovat ve studiích, jak je co nejefektivněji podávat. Nezbytné je také další vzdělávání praktických lékařů, aby příznaky revmatických onemocnění rozpoznali již v počátku a odeslali pacienta na specializované revmatologické pracoviště včas.

Zánětlivý proces má mnoho etap, které je možné ovlivnit – proto vývoj nových biologických léků stále pokračuje. Nejnovější objevené molekuly mají při zkouškách výborné výsledky. Jako hlavní se ale v současnosti jeví otázka, jak nejlépe zapojit tyto léky do každodenní praxe.

(jez)

Zdroj: Tak, Kalden, Advances in rheumatology: new targeted therapeutics, Arthritis Research & Therapy 2011, 13, doi: 10.1186/1478-6354-13-S1-S5

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

I s lupénkou můžete mít krásné nehty!

I s lupénkou můžete mít krásné nehty!

Hlemýždí sliz pomáhá léčit akné

Hlemýždí sliz pomáhá léčit akné

Léčba lupénky pod drobnohledem

Léčba lupénky pod drobnohledem

Dětský organismus dokáže díky biologické léčbě lépe bojovat s Crohnovou nemocí

Dětský organismus dokáže díky biologické léčbě lépe bojovat s Crohnovou nemocí

Lupénka – možná číhá právě na vás!

Lupénka – možná číhá právě na vás!

Biologická léčba v boji proti střevním zánětům jasně vítězí

Biologická léčba v boji proti střevním zánětům jasně vítězí
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma