Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Řešení rakoviny žaludku: testuje se nadějná novinka

Novinky

Řešení rakoviny žaludku: testuje se nadějná novinka

Pembrolizumab je cílené léčivo, jež prokázalo svou efektivitu při terapii pokročilého melanomu. Dnes se úspěšně používá při experimentální léčbě rakoviny plic a močového měchýře. Nové výzkumy naznačují, že lék zřejmě zabírá i proti rakovině žaludku.

Řešení rakoviny žaludku: testuje se nadějná novinka
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Výskyt zhoubných nádorů žaludku ve vyspělých zemích v poslední době klesá. Situace je poněkud odlišná v rozvojových státech, kde jde stále o obrovskou hrozbu. V České republice ročně registrujeme asi 7 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Smutným faktem je, že velká část nemocných svůj boj s chorobou prohraje. Mezi nejvýznamnější rizikový faktor patří infekce bakterií Helicobacter pylori. Ta nejčastěji způsobuje vznik žaludečních vředů, ale může stát i za vznikem rakoviny žaludku či zhoubného bujení bílých krvinek – takzvaného lymfomu. Tvorbu nádoru umocňuje taktéž kouření a nezdravé stravování, zejména příjem potravin s vysokým obsahem nitrosaminů. Tyto nebezpečné dusíkaté sloučeniny nalézáme především v uzených nebo smažených pokrmech.

Stop zrádnému bujení 

Pembrolizumab se zdá být nadějným lékem se širokým polem působnosti. Jde o protilátku, která se navazuje na určitou strukturu, jež je přítomna na povrchu nádorových buněk. Takzvaný receptor PD-L1, proti němuž je zamířeno působení cíleného léčiva, nalezneme na povrchu zhoubných buněk až u 40 % případů tumoru žaludku. Jedinci zařazení do výzkumu užívali pembrolizumab po dobu dvou let, vždy v dvoutýdenních intervalech.

Podpora života

Po ukončení studie došlo ke zhodnocení výsledků, které byly více než uspokojivé.

  • Pembrolizumab byl užit v léčbě pokročilých případů nemoci, tedy u rakoviny žaludku s metastatickým postižením organismu.
  • Na léčbu pozitivně odpovídala celá třetina nemocných. U některých dokonce došlo k částečnému ústupu choroby nebo ke stabilizaci zdravotního stavu.
  • U více než poloviny pacientů se zmenšila nádorová masa. Pokročilé zhoubné bujení navíc po dobu až 6 měsíců nevykazovalo žádný postup v růstu.
  • Celkové přežití se tak díky léčbě vyšplhalo na neuvěřitelných 69 % – tedy navzdory metastázám překonaly celé dvě třetiny jedinců období dvouletého výzkumu.

Nadějný lék je nyní ve fázi experimentální léčby. Pokud vše dobře dopadne, v blízké budoucnosti se může stát významným pomocníkem v terapii pokročilých případů rakoviny žaludku. Nádorové onemocnění sice zcela nepotlačuje, avšak významně prodlužuje délku života a umožňuje prožití kvalitnějších a spokojenějších zítřků.

(holi)

Zdroj: www.onclive.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Zkroťte lupénku a poděkuje vám i vaše srdce!

Zkroťte lupénku a poděkuje vám i vaše srdce!

Nový lék slaví úspěch u nádorů žaludku a močového měchýře

Nový lék slaví úspěch u nádorů žaludku a močového měchýře

Nová biologika: pomohou ženám se zákeřnými nádory vaječníků

Nová biologika: pomohou ženám se zákeřnými nádory vaječníků

Objevili jste podivnou vyrážku? Může jít o kožní lymfom!

Objevili jste podivnou vyrážku? Může jít o kožní lymfom!

Biologická léčba „šitá na míru“

Biologická léčba „šitá na míru“

Cílená léčba tajemství zbavená

Cílená léčba tajemství zbavená
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba