Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Potíže spojené s ulcerózní kolitidou mohou přetrvávat i po operaci

Novinky

Potíže spojené s ulcerózní kolitidou mohou přetrvávat i po operaci

Ulcerózní kolitida je autoimunitní zánětlivé onemocnění tlustého střeva a konečníku. Je léčitelné, avšak terapie je zdlouhavá a zabírá na každého jinak. V těžkých, komplikovaných případech nezbývá než podstoupit chirurgický zákrok – odstranění tlustého střeva a vytvoření umělého vývodu tenkého střeva. Zákrok však nemusí přinést kýžené výsledky. Jako výhodnější se jeví biologická léčba.

Potíže spojené s ulcerózní kolitidou mohou přetrvávat i po operaci
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Polovina operovaných je nespokojená

Ve Velké Británii proběhla v roce 2014 studie, které se zúčastnilo 684 pacientů nemocných ulcerózní kolitidou. Formou internetového průzkumu odpovídali na různé oblasti života s touto nepříjemnou chorobou. Jednu desetinu z nich tvořili pacienti po kolektomii – chirurgickém odstranění tlustého střeva. A právě u těchto dotazovaných se ukázalo překvapivé zjištění – téměř polovina z nich, kdyby se mohli vrátit do doby před operací, by se raději rozhodla pro jiné řešení.

Důsledky spojené s ulcerózní kolitidou, které nemocným nejvíce otravují život, jsou podle průzkumu:

  • emocionální zátěž (deprese, úzkosti),
  • únava, znemožnění kvalitního spánku,
  • častá nepřítomnost v práci.

Pacienti se po kolektomii nezbavili nejen těchto problémů, ale mnohdy dokonce ani základních příznaků choroby, jakými jsou bolest břicha a průjmy. Na chronickou únavu si stěžovalo dokonce 74 %, na přetrvávající bolesti břicha 54 % operovaných. Mimoto se téměř u poloviny dotázaných vyskytly pooperační komplikace jako infekce nebo zánět uměle vytvořeného vývodu tenkého střeva.

Metody léčby: od pilulky až po operační sál

Ulcerózní kolitida je běžně léčena aminosalicyláty, kortikoidy a imunosupresivy (léky na potlačení autoimunitní reakce). Proti příznakům nemoci a průvodním komplikacím se nasazují protiprůjmové léky a antibiotika. Mnohým pacientům tato osvědčená kombinace léků pomůže. Naději pro ty, u kterých běžná léčba nezabírá, představuje biologická léčba. Při ní jsou nemocnému injekčně podávány monoklonální protilátky, které cíleně bojují proti zánětu přímo v místě jeho vzniku. V ČR je nejpoužívanějším schváleným přípravkem infliximab. Biologická léčba neznamená jisté uzdravení, její účinnost se rovněž liší případ od případu. Pokud ale zabere, může pro pacienta znamenat výrazné zvýšení kvality života a oddálit či úplně odvrátit jinak nevyhnutelnou kolektomii.

Biologická léčba nejen pro „těžké případy“

Studie také ukázala, že pouze třetina (35 %) z dotázaných nemocných byla spokojena se svou současnou léčbou a její schopností držet nemoc pod kontrolou. Mnoho z nich zažívalo pravidelné relapsy, tedy opětovné vzplanutí spící nemoci s nutnou hospitalizací. Dříve než tito pacienti, na které klasická léčba neúčinkuje, podstoupí odstranění tlustého střeva a konečníku, měla by dostat šanci biologická léčba. Zkušenosti z praxe a výsledky studie ukazují, že by její nasazení mohlo přinést užitek nejen u nejvážnějších případů, ale i u pacientů se středně těžkými formami onemocnění. 

(luko)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 5

Čtěte také

Revmatoidní artritidu léčí inhibitory TNF

Revmatoidní artritidu léčí inhibitory TNF

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Cílená léčba tajemství zbavená

Cílená léčba tajemství zbavená

Šest chyb, kterých se vyvarovat, když máte Crohnovu nemoc

Šest chyb, kterých se vyvarovat, když máte Crohnovu nemoc

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Nová biologika: pomohou ženám se zákeřnými nádory vaječníků

Nová biologika: pomohou ženám se zákeřnými nádory vaječníků
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba