Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Pět rozdílů mezi tradiční a cílenou léčbou revmatoidní artritidy

Novinky

Pět rozdílů mezi tradiční a cílenou léčbou revmatoidní artritidy

Léčba revmatoidní artritidy ušla za posledních pár desetiletí dlouhou cestu. Prvním krokem bylo zavedení tzv. chorobu modifikujících léků. Ještě větší pokrok ale přinesl objev cílené biologické léčby. V čem se liší od té tradiční?

Pět rozdílů mezi tradiční a cílenou léčbou revmatoidní artritidy
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Biologická léčba dokáže ulevit od bolestí a ztuhlosti kloubů. Jejím hlavním přínosem je ale zabránění vzniku kloubních deformit. Ty, když se jednou vytvoří, se už nedají vrátit zpět. Proto je dobré s nasazením účinné léčby neotálet.

Tradiční léčba – metotrexát

Původní chorobu modifikující léčba funguje na principu snížení aktivity imunitního systému jako celku. Zlatým standardem jsou léky s účinnou látkou metotrexát, které se podávají pacientům s aktivní formou onemocnění. K nim se mohou přidávat i další protizánětlivé léky, které mají sice slabší účinek, ale zároveň méně nežádoucích účinků. 

Víte, že existuje vysoce účinná léčba revmatických onemocnění?
CÍLENÁ BIOLOGICKÁ LÉČBA!
Možné řešení pro:
  • Revmatoidní artritidu
  • Ankylozující spondylitidu
  • Psoriatická artritidu
  • Juvenilní idiopatickou artritidu

Když tradiční postupy nestačí

Biologická léčba se podává zejména těm pacientům, na které klasické léky neúčinkují. Její efekt je většinou výraznější, ne pro všechny pacienty je ale vhodná. Od tradiční léčby se liší v několika směrech:

  1. Způsob podání léku – chorobu modifikující léky jsou podávány ve formě tablet a nejběžnější z nich – metotrexát – se užívá jen jednou týdně. Na rozdíl od nich se biologika vpravují přímo pod kůži pomocí malých injekcí, v závažných případech jsou pak podávána přímo do žíly. Interval podání se může lišit podle typu léku od denního až po několikaměsíční.
  2. Nástup účinku – efekt biologické léčby je patrný již za 4 až 6 týdnů. U tradiční léčby může trvat i několik měsíců, než je možné rozhodnout, jestli funguje, nebo ne.
  3. Rizika – jak tradiční, tak biologická léčba působí na imunitní systém, proto jsou pacienti více náchylní k infekcím. Pokud se u vás objeví horečka či jiné chřipkové příznaky, neváhejte a navštivte lékaře. Onemocnění závažnými infekcemi, například zápalem plic, patří mezi největší rizika spojená s biologickou léčbou.
  4. Vedlejší účinky – každý typ léku může způsobovat rozdílné nežádoucí účinky a váš lékař by vás na ně měl předem upozornit. U metotrexátu patří mezi nejzávažnější poškození jater či útlum činnosti kostní dřeně (je zdrojem červených i bílých krvinek). Popsány jsou i případy potratů či vrozených vad způsobených těmito léky. Nejčastějším nežádoucím účinkem biologické léčby je pak kožní vyrážka v místě vpichování injekcí, kterou trpí až 30 % všech pacientů. Nejzávažnější je zvýšené riziko rakoviny kůže.
  5. Zacílení léku – oproti první skupině účinkuje biologická léčba jen na jednu složku imunitní odpovědi. Proto jsou biologika označována také jako cílená léčba – míří přímo na jednu část, a ne na celý imunitní systém bez rozdílu.

Každý zvlášť i společně

Biologická a tradiční léčba se navzájem nevylučují. Naopak, oba dva typy se mohou vhodně kombinovat a doplňovat. Vždy je ale předepisováno jen jedno biologikum. Nejčastěji se lékař rozhodne pro nasazení biologické léčby v okamžiku, kdy tradiční léčba nezabírá. Pokud je reakce na biologickou léčbu dobrá, může být metotrexát úplně vysazen. V opačném případě je možné ještě vyzkoušet jiný druh biologika.

(jez)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Pembrolizumab: naděje pro nemocné s pokročilým melanomem

Pembrolizumab: naděje pro nemocné s pokročilým melanomem

Dá se cestovat s ulcerózní kolitidou? Klidně kolem světa!

Dá se cestovat s ulcerózní kolitidou? Klidně kolem světa!

Biologika na revmatoidní artritidu nezabírají. Co dál?

Biologika na revmatoidní artritidu nezabírají. Co dál?

Ulcerózní kolitida a potíže s klouby: jak spolu tyto nemoci souvisí a jak si ulevit od bolesti

Ulcerózní kolitida a potíže s klouby: jak spolu tyto nemoci souvisí a jak si ulevit od bolesti

Střevní záněty: biologika slaví úspěch!

Střevní záněty: biologika slaví úspěch!

Biologická léčba brání po operaci návratu Crohnovy choroby

Biologická léčba brání po operaci návratu Crohnovy choroby
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Ano, wobenzym také můžu doporučit....

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Křečové žíly