Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Kuřáci trpí revmatoidní artritidou dvakrát častěji než nekuřáci

Novinky

Kuřáci trpí revmatoidní artritidou dvakrát častěji než nekuřáci

Na každé krabičce cigaret se dozvíte, že kouření způsobuje kornatění tepen, infarkt, mozkovou mrtvici nebo neplodnost. Kuřácký zlozvyk ale poškozuje také naše klouby. Podle statistik trpí kuřáci revmatoidní artritidou dvakrát častěji než nekuřáci. Pokud tedy chcete pomoci svým poškozeným kloubům, dejte navždy sbohem cigaretovému kouři.

Kuřáci trpí revmatoidní artritidou dvakrát častěji než nekuřáci
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčina nemoci zůstává záhadou

Příčina vzniku revmatoidní artritidy zůstává stále pro vědce záhadou. Jedni ji považují za souhru poškození několika genů, druzí za následek špatného životního prostředí. Přesný mechanismus vzniku nemoci sice stále není znám, jedno je ale jisté: kuřácký zlozvyk je jednoznačně rizikovým faktorem pro vznik této kloubní choroby. Potvrdily to mnohé výzkumy. Rovnítko mezi kouřením a rozvojem revmatoidní artritidy však není stoprocentní. Onemocnění podle vědců spouští vzájemné působení určitých genů spolu s kouřením. Ne každý kuřák je tak ohrožen vznikem autoimunitního onemocnění. Na druhou stranu jedinci, kteří mají k rozvoji nemoci dědičné vlohy, si kuřáckým zlozvykem doslova zahrávají s ohněm.

Kouření poškozuje klouby

Podle statistik trpí kuřáci revmatoidní artritidou dvakrát častěji než nekuřáci. Lékaři odhadují, že nejméně 20 % případů autoimunitního onemocnění kloubů je způsobeno kuřáckým návykem. Riziko se enormně zvyšuje u jedinců, v jejichž rodinách se vyskytuje revmatoidní artritida nebo jiné autoimunitní choroby. To ale není zdaleka všechno. Kouření také výrazně zhoršuje průběh již vzniklého onemocnění kloubů a zvyšuje pravděpodobnost postižení dalších orgánů. Látky obsažené v tabákovém kouři totiž zvyšují hladinu zánětlivých molekul v lidském těle. Kouření u jedinců, kteří trpí poruchou imunity, tak vede k rychlejšímu průběhu nemoci, časnější invaliditě, ale i zvýšené úmrtnosti. Sečteno a podtrženo, přestat kouřit je v případě revmatoidní artritidy více než prospěšné.

Nebojte se vyhledat odbornou pomoc

Odvykání kouření rozhodně není procházkou růžovým sadem. Už po několika hodinách od poslední cigarety se dostaví nepříjemné abstinenční příznaky. Ty sice můžete zahnat pomocí nikotinových žvýkaček nebo náplastí, odvykání na vlastní pěst je však velmi obtížné a trnitá cesta za zdravějším životem často končí neúspěchem. Nebojte se proto přijmout pomocnou ruku od odborníků z řad léčby závislostí. S jejich pomocí dodáte svému kroku potřebnou sílu, pevnost a vytrvalost.

Revmatoidní artritida je závažné onemocnění, se kterým si není radno zahrávat. Moderní medicína naštěstí oplývá poměrně bohatým arzenálem léků, které se uplatňují v boji proti chronickému poškození kloubů. Pro nejtěžší případy nemoci je pak vyhrazena vysoce účinná cílená léčba. Její objev změnil osudy mnoha trpících na celém světě. Cílená léčba je však velmi drahá, a proto se v současnosti nedostává na každého. Nemocní by tak měli dbát zásad zdravého životního stylu, mezi něž se řadí i odvykání kouření, aby předešli zhoršení průběhu nemoci.

(holi)

Zdroj: www.arthritistoday.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Zinek – klíč k včasné diagnóze rakoviny prostaty

Zinek – klíč k včasné diagnóze rakoviny prostaty

V léčbě lupusu se blýská na lepší časy

V léčbě lupusu se blýská na lepší časy

Nenechte bakterie proniknout přes oslabenou kůži hluboko do těla

Nenechte bakterie proniknout přes oslabenou kůži hluboko do těla

Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky

Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky

Cílená léčba v onkologii: pohled do zákulisí

Cílená léčba v onkologii: pohled do zákulisí

Vědci zjistili, proč rakovina plic uniká před biologickou léčbou

Vědci zjistili, proč rakovina plic uniká před biologickou léčbou
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci