Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Jaká je ideální léčba lupénky právě pro vás?

Novinky

Jaká je ideální léčba lupénky právě pro vás?

Léčba lupénky může být různá a každý lék může pracovat trochu odlišně. Cíl ale zůstává vždy stejný – zlepšit daný stav a mít kůži v co nejlepší kondici. Jestli je terapie ušitá na míru právě vám, se dá přiblížit pomocí některých parametrů. Podívejme se na některé z nich.

Jaká je ideální léčba lupénky právě pro vás?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

První terapie nemusí být konečná

Je nutné si uvědomit, že ne vždy musí první nasazená terapie fungovat. Váš lékař bude muset možná kombinovat různé léky, dokud nedosáhnete nejlepšího výsledku. Dalo by se říct, že se často v tomto směru vybírá léčba stylem „pokus-omyl“. Důležité je zkusit terapii a otestovat, jak lupénka zareaguje. Pak je ideální zvolit takovou léčbu, která splňuje očekávání nemocného. Pro někoho je důležité úplné vymizení příznaků, jiní mohou být nadšení, pokud alespoň trochu ustoupí projevy nemoci jako zčervenání kůže nebo nepříjemné svědění.

Efektivní léčba vs. nežádoucí účinky

Jako mnoho jiných léků i ty na psoriázu mohou způsobit vedlejší účinky. Některé jsou mírné, jako například zarudnutí či olupování kůže. Jiné mohou být poměrně závažné, například infekce. Někdy může váš lékař doporučit zvýšení dávky léku, a to může následně způsobit zhoršení nežádoucích účinků. V některých případech mohou být nežádoucí účinky dokonce důvodem ukončení léčby. Vždy je však dobré veškeré problémy řešit s lékařem, zhodnotit pozitiva a negativa léčby a rozhodnout se, zdali je daný lék pro vás opravdu přínosem.

Na zhodnocení léčby si dejte čas

Dá se předpokládat, že se už nemůžete dočkat, až se zbavíte kožních obtíží. Při léčbě lupénky ale musíte být trpěliví. Rozdíly při léčbě můžete pozorovat u různých léků za různou dobu. V průměru se účinky léků na toto onemocnění dostaví v průběhu tří měsíců:

  • cyclosporin: 3 až 4 měsíce,
  • metotrexát: 3 až 6 měsíců,
  • acitretin: 2 až 4 měsíce,
  • biologická léčba: 2 až 3 měsíce,
  • fototerapie: 2,5 až 3 měsíce.

Chcete-li, aby léčba fungovala, musíte jí dát čas. Avšak pokud je to už nějaký ten měsíc a výsledky se stále nedostavují, je důležité řešit to se svým lékařem a probrat s ním možnost jiné léčby.

Běh na dlouhou trať

U lupénky se připravte, že léčba může trvat i řadu let. Navíc žádný lék vás lupénky nedokáže zbavit navždy. I když se zdá, že léčba zabrala a je čas ji vysadit, ve skutečnosti může být opak pravdou a lupénka se pravděpodobně znovu objeví. Přerušení léčby navíc u některých léků snižuje účinnost. Například při zastavení biologické léčby si nemocný může proti léku vytvořit protilátky a po opětovném nasazení už nemusí tak dobře fungovat. U lidí, kteří užívají léčbu nepřetržitě, se protilátky tvoří v menší míře.

Dejte na doporučení lékaře

Velice důležité při léčbě lupénky je postupovat dle pokynů lékaře. Ať už vám lékař předepíše jakýkoli lék, pokud ho nebudete užívat podle doporučení, nebude fungovat. K tomu patří nejen užívání v předepsaných dávkách, ale i nezbytné absolvování domluvených prohlídek. Proto jsou vedle ideální volby léku trpělivost a snaha z vaší strany pro úspěšnou léčbu klíčové.

(boba)

Zdroj: www.webmd.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Vláknina ve stravě lidí s IBD – škodí, nebo pomáhá?

Vláknina ve stravě lidí s IBD – škodí, nebo pomáhá?

Rakovina vaječníků se dokáže v těle dlouho skrývat

Rakovina vaječníků se dokáže v těle dlouho skrývat

Chřipka ohrožuje i pacienty se střevními záněty

Chřipka ohrožuje i pacienty se střevními záněty

Těžké formy lupénky v hledáčku cílené léčby

Těžké formy lupénky v hledáčku cílené léčby

Vědci zjistili, proč rakovina plic uniká před biologickou léčbou

Vědci zjistili, proč rakovina plic uniká před biologickou léčbou

Obezita a lupénka aneb jak spolu souvisí

Obezita a lupénka aneb jak spolu souvisí
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba