Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Biologika na lupénku zabírají. Limity však ještě jsou

Novinky

Biologika na lupénku zabírají. Limity však ještě jsou

Lupénka bývala kdysi přehlíženým problémem, lékaři ji dokonce často považovali jen za pouhou kosmetickou vadu. Dnes už je vše jinak a této nemoci se věnuje mnoho výzkumníků po celém světě. I díky nim se zrodil nápad, který znamenal malou revoluci – využít v terapii lupénky biologika.

Biologika na lupénku zabírají. Limity však ještě jsou
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Než nastoupila éra biologik, byly při řešení lupénky využívány hlavně léky potlačující imunitu, tzv. imunosupresiva. Z nich se nejčastěji používaly metotrexát a cyklosporin A. Tyto léky stále mají svůj smysl, především proto, že jsou finančně dostupnější než cílená léčba. Na druhou stranu však přinášejí větší množství nežádoucích účinků a nedokážou pomoci všem pacientům. S příchodem cílených léků, jako jsou adalimumab, etanercept, infliximab a ustekinumab, se situace razantně změnila. Biologika dokážou zmírnit průběh lupénky, zabraňují vzniku komplikací a významným způsobem zlepšují kvalitu života nemocných.

Nic není bez chybičky

Bohužel i při léčbě biologiky může nastat problém a tím je vznik protilátek proti podávaným lékům. Lékaři to poznají tak, že účinnost léku postupně selhává. Právě schopnost vyvolat imunitní odpověď organismu (čili imunogenicita) se v poslední době řeší na mnoha lékařských konferencích. Ve výzkumu, do kterého vstoupilo 591 dobrovolníků, byl zjištěn vznik protilátek u 24 % účastníků léčených etanerceptem, avšak ne u všech se tento jev projevil i na výsledcích léčby. Situace tak není extrémně závažná, na druhou stranu jistě vyžaduje řešení, neboť ztěžuje průběh léčby. Zdá se, že určitou možností by bylo současné podávání metotrexátu či terapie stále stejným množstvím biologika.

Začarovaný kruh

Ještě v nedávné minulosti lékaři nahlíželi na lupénku jako na onemocnění kůže. To už dnes není pravda, psoriáza postihuje také klouby, kardiovaskulární aparát, způsobuje cukrovku a psychické problémy. Co ještě může takto nemocného člověka čekat? 

  • Očekávaná délka života lupénkářů je o 3 až 4 roky nižší než u běžné populace. Pokud se však choroba objeví už v mládí, je tento rozdíl výraznější.
  • Jedinci, kteří byli v průběhu svého života hospitalizováni, mají o 50 % zvýšené riziko postižení srdce a cév. U třicetiletého pacienta se závažnou psoriázou je 3× vyšší riziko infarktu myokardu.
  • Nemocní mají též častěji zvýšený tlak krve i hladinu tuků v krvi. Několikanásobně vyšší je u nich také riziko vzniku cukrovky 2. typu.
  • U pacientů se závažnějšími formami psoriázy se výrazně více setkáváme s depresí, sebevražedným jednáním, problémy s alkoholem a drogami. Skutečně si totiž připadají jako vyděděnci společnosti. Přesto bývají psychosociální potřeby těchto lidí v praxi často ignorovány a stres onemocnění ještě dále zhoršuje.

Cílená léčba je nadějí, že začarovaný kruh konečně rozetne a pomůže lupénkářům prožít kvalitní a plnohodnotný život. Zatím se jí to velmi daří, až na několik malých zaškobrtnutí, mezi něž patří i výše zmiňovaný vznik protilátek při terapii. Je však jen otázkou času, kdy bude i tento problém vyřešen a biologika budou dále vévodit léčbě závažných forem lupénky.

(holi)

Zdroj: www.tribune.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Lupénka: když krémy a masti nefungují

Lupénka: když krémy a masti nefungují

5 nejčastějších otázek ohledně biologické léčby Crohnovy nemoci

5 nejčastějších otázek ohledně biologické léčby Crohnovy nemoci

Slunce a melanom: dnes už patří neodmyslitelně k sobě

Slunce a melanom: dnes už patří neodmyslitelně k sobě

Biologika snižují riziko infarktu u lidí s lupénkou

Biologika snižují riziko infarktu u lidí s lupénkou

Biologika přináší naději pacientům se záněty střev

Biologika přináší naději pacientům se záněty střev

Léčba, která funguje jako přesně zacílená střela

Léčba, která funguje jako přesně zacílená střela
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba