Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Cílená léčba v onkologii: pohled do zákulisí

Novinky

Cílená léčba v onkologii: pohled do zákulisí

Biologika jsou léky, které blokují růst a šíření nádoru ovlivněním specifických molekul, jež jsou zapojeny právě v procesu nádorového bujení. Způsobů, jak je správně nasměrovat, je několik.

Cílená léčba v onkologii: pohled do zákulisí
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Rozdílů mezi běžně užívanou chemoterapií a cílenou onkologickou léčbou je hned několik:

  • Terapie biologiky je zamířena na určité cílové molekuly, které jsou spojeny s rakovinou, zatímco standardní chemoterapie zasahuje všechny rychle se dělící buňky – zdravé i nádorové.
  • Cílená léčba je uvážlivě vybírána či vytvářena, aby působila na zvolený cíl, zatímco chemoterapie byla vybrána, protože zabíjí buňky.
  • Cílená terapie má zpravidla charakter cytostatika – blokuje nádorové bujení –, kdežto chemoterapie je cytotoxická – zabíjí nádorové buňky.

Důležité je správné zaměření 

Vývoj nového biologického léku vyžaduje identifikaci dobrého cíle – tedy takového, který hraje důležitou úlohu v růstu nádorových buněk a jejich přežívání. Přístupů k této problematice je hned několik.

  1. Je možné porovnat množství individuálních bílkovin v nádorových buňkách s množstvím v těch zdravých. Pokud se najde protein, který není přítomen v buňkách normálních, ale je v buňkách nádorových či je v nich zastoupen v mnohem větším množství, je možné takovou bílkovinu použít jako cíl. Aby byla situace ideální, bílkovina by měla být nějakým způsobem zapojena v mechanismu růstu a přežívání nádorové buňky. Příkladem může být molekula HER-2, která je ve zvýšené míře přítomna na povrchu nádorových buněk u rakoviny prsu či žaludku a proti níž jsou vyráběny některé léky.
  2. Další možností je zjistit, zdali nádorové buňky neprodukují nějak pozměněný protein, který napomáhá zhoubnému bujení. Může jít třeba o melanomy, jejichž buňky tvoří pozměněný BRAF protein, důležitý pro růst.
  3. Dále vědci zkoumají rozdíly v chromozomální výbavě nádorových buněk. Stane se, že chromozomální abnormalita vyústí například ve spojení dvou dříve oddělených genů, jež pak dává vzniknout novému proteinu, který podporuje nádorový růst. Takové proteiny pak mohou být vhodným cílem, jako je tomu i u některých leukémií.

Vše pro přesný zásah 

Pokud vědci identifikovali cíl, dalším krokem je vývoj látky, která ho najde a zároveň jej „zneškodní“. Nejedná se o destrukci v pravém slova smyslu. Lék má za úkol zabránit vytyčenému cíli v jeho normální práci a tím zabránit růstu či přežívání nádorových buněk. Takový přípravek pak může snížit aktivitu cílové molekuly anebo může bránit jejímu navázání na jinou molekulu, kterou potřebuje pro signalizaci růstu.

(boba)

Zdroj: www.cancer.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Biologická léčba může pomoci i nemocným s AIDS

Biologická léčba může pomoci i nemocným s AIDS

Boj s lupénkou pokračuje. Nová léčba opět na obzoru?

Boj s lupénkou pokračuje. Nová léčba opět na obzoru?

Rakovina hlavy a krku: Výskyt roste, rizik je mnoho!

Rakovina hlavy a krku: Výskyt roste, rizik je mnoho!

Cílené léčbě kila navíc nevadí

Cílené léčbě kila navíc nevadí

Lékaři útočí na slabá místa melanomu

Lékaři útočí na slabá místa melanomu

Boj s rakovinou – moderní a cílený

Boj s rakovinou – moderní a cílený
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR