Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Cílená léčba jako účinný bojovník s psoriatickou artritidou

Novinky

Cílená léčba jako účinný bojovník s psoriatickou artritidou

Moderní medicína se snaží přijít na kloub mnoha neduhům. Nejinak je tomu u psoriatické artritidy. Jednoznačně nejúčinnějším pomocníkem je cílená léčba, která se zaměřuje na jednotlivé procesy vedoucí ke vzniku tohoto chronického onemocnění kloubů.

Cílená léčba jako účinný bojovník s psoriatickou artritidou
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Léčba je složitá

Psoriatická artritida je jednou z komplikací kožní lupénky. Ta kloubnímu postižení v drtivé většině případů předchází. Léčba psoriatické artritidy však představuje poměrně tvrdý oříšek. Ukazuje se, že procesy vedoucí ke vzniku tohoto onemocnění se mezi jednotlivými pacienty liší. Proto nemusí být jeden druh léčby účinný u všech nemocných. Strategie léčby tak většinou vychází ze zkušeností terapie revmatoidní artritidy. V současné době jsou pro léčbu psoriatické artritidy schválena pouze čtyři cílená léčiva. Jedná se o infliximab, golimumab, adalimumab a etanercept. 

Osvědčené léky

Infliximab vykazuje výborné výsledky při léčbě mnoha chronických chorob. Mezi ně se řadí revmatoidní artritida, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, ankylozující spondylitida, psoriáza a psoriatická artritida. Jedná se o protilátku proti takzvanému „tumor nekrotizujícímu faktoru“, který je zodpovědný za rozvoj zánětlivého postižení kloubů. Infliximab se podává v nitrožilních infuzích, často v kombinaci s metotrexátem, který snižuje riziko selhání léčby infliximabem. Dalším osvědčeným lékem je golimumab, který se také podává v případě onemocnění revmatoidní artritidou a ankylozující spondylitidou. Výsledky klinických výzkumů ukazují zlepšení kvality života nemocných a zpomalení postupu choroby. Lék se podává injekčně do podkoží. V terapii psoriatické artritidy se dále používá etanercept a adalimumab, jejichž výsledky v léčbě jsou taktéž uspokojující.

Vyhlídky do budoucnosti

Cílená léčba je bezpochyby jedním z nejvíce se rozvíjejících odvětví moderní medicíny. V blízké budoucnosti se tak nejspíš dočkáme dalších léků, které by mohly zásadně ovlivnit vyhlídky nemocných. Nejblíž k uvedení do rutinní praxe je léčivo certolizumab. Nově byl pro léčbu psoriatické artritidy schválen i ustekinumab, a to v případě selhání předchozí léčby. Další desítka léků je prozatím ve fázích klinického testování.

Hlavním předpokladem úspěšné léčby psoriatické artritidy je její včasný záchyt. Protože kožní problémy zpravidla kloubnímu postižení předchází o mnoho let, hrají významnou roli v časném odhalení dermatologové a praktičtí lékaři. Včasným zavedením kvalitní léčby lékaři dokážou zabránit, nebo alespoň zpomalit poškození kloubů nejen u psoriatické artritidy.

(holi)

Zdroj: MUDr. Jiří Štolfa. Biologická léčba psoriatické artritidy. Lékařské listy 5/2014. s. 13–16.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Crohnova choroba u dětí: včasná léčba zlepšuje vyhlídky

Crohnova choroba u dětí: včasná léčba zlepšuje vyhlídky

Lupénka: kdy může nastoupit biologická léčba

Lupénka: kdy může nastoupit biologická léčba

Biologická léčba „šitá na míru“

Biologická léčba „šitá na míru“

Léto s lupénkou aneb Jak si užívat bez omezení

Léto s lupénkou aneb Jak si užívat bez omezení

Biologická léčba míří přesně na nemoc

Biologická léčba míří přesně na nemoc

Biologická léčba přichází aneb Když klasická terapie nefunguje

Biologická léčba přichází aneb Když klasická terapie nefunguje
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Křečové žíly