Novinky
Biologická léčba: zacíleno na boj proti idiopatickým střevním zánětům
Léčba biologiky se zdá být velkým příslibem budoucnosti, ať už při řešení nádorových, či nenádorových onemocnění. Lékaři se za pomoci cílené terapie snaží potlačovat též příznaky Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.
Léčba biologiky se zdá být velkým příslibem budoucnosti, ať už při řešení nádorových, či nenádorových onemocnění. Lékaři se za pomoci cílené terapie snaží potlačovat též příznaky Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy. Tyto tzv. idiopatické střevní záněty se objevují především u osob mladšího věku a jsou typické svým obtěžujícím chronickým průběhem.
Když "konvenční" terapie nestačí
Naštěstí více než polovina pacientů trpí lehčí formou těchto střevních zánětů a není u nich potřeba léky podávat. Jen u menší části nemocných se aplikují přípravky potlačující imunitu. I když se o původu a mechanismech těchto chorob příliš mnoho neví, nejspíše se na jejich rozvoji podílí imunitní systém a jeho potlačení má na průběh nemoci blahodárné účinky. Nicméně u velké části pacientů je tato terapie z různých důvodů neúspěšná, a právě oni jsou proto vhodnými kandidáty pro cílenou léčbu.
Nadějná biologika
V dnešní době jsou v České republice pro léčbu povoleny dva preparáty: infliximab a adalimumab. Jedná se o protilátky namířené proti tumor nekrotizujícímu faktoru (TNF), který produkují bílé krvinky. Po vazbě protilátky na TNF dojde k jeho inaktivaci a tím dochází k ústupu zánětlivých procesů. I když se jedná o velmi podobné léky, existují mezi nimi drobné rozdíly.
1. Infliximab
- Do klinické praxe byl zaveden před 15 lety.
- Ve světě se používá i k léčbě autoimunitních chorob, u nás je povolen pouze pro řešení idiopatických střevních zánětů.
- Od roku 2007 je používán i v léčbě dětských pacientů.
- Přípravek se podává nitrožilně, někdy se vyskytne alergická reakce, protože protilátky jsou z části myšího původu.
2. Adalimumab
- K léčbě idiopatických střevních zánětů je užíván teprve několik let.
- Jeho výsledky jsou jen o něco málo horší než při léčbě infliximabem.
- Na rozdíl od předešlého léku se vpichuje do podkoží, a proto je vhodný i pro domácí léčbu.
- Navíc je tvořen výhradně lidskou protilátkou, takže hrozí menší riziko vzniku alergické reakce.
V současnosti probíhá velké množství dalších studií zabývajících se nadějnými preparáty, jako jsou certolizumab, natalizumab aj.
Výhody a nevýhody
Cílená léčba je většinou účinnější než konvenční terapie. Bohužel jak u ní, tak u léčby za pomoci biologik dochází k utlumení imunity, a proto jsou pacienti vystaveni zvýšenému riziku infekčních chorob. Ty sice nejsou tak časté, ale mohou nemocného ohrozit i na životě.
(holi)
Zdroj: zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/biologicka-lecba-v-gastroenterologii-466751