Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky

Novinky

Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky

Riziko vzniku tohoto nádoru, považovaného za jeden z nejzhoubnějších vůbec, je u mužů trpících ulcerózní kolitidou více než šestkrát vyšší. Přečtěte si o možnostech prevence a léčby.

Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Ulcerózní kolitida, nemoc charakterizovaná nespecifickým střevním zánětem, přináší svým nositelům celou řadu potíží. Bohužel to vypadá, že rakovina slinivky břišní neboli karcinom pankreatu může být další z nich.

Nečekaně silná souvislost

Lékaři z Univerzity v Utahu si už před časem všimli, že rakovina slinivky se u pacientů s nespecifickými střevními záněty vyskytuje častěji než u běžné populace. Aby tuto skutečnost ověřili, vypracovali v roce 2010 studii, do které zahrnuli téměř 3 tisíce pacientů trpících střevním zánětem. Z jejích výsledků jasně vyplynulo, že:

  • takto postižení lidé mají 3,36× vyšší riziko vzniku karcinomu pankreatu,
  • u pacientů trpících ulcerózní kolitidou je toto nebezpečí 4,85× větší,
  • muži s nespecifickými střevními záněty mají dokonce 6,22× zvýšené riziko,
  • naopak u žen a u lidí s Crohnovou chorobou se žádný významný nárůst vzniku karcinomu pankreatu neprokázal.

„Jsou to významná a naprosto nečekaná čísla,“ řekl tehdy jeden z vědců, dr. Jason Schwartz. „Bylo nám jasné, že tam bude souvislost, ale překvapilo nás, jak moc je silná.“

Skrytý, a proto nebezpečný

Důvodem, proč patří karcinom slinivky k nejzhoubnějším nádorům, je to, že bývá většinou diagnostikován v pozdním stadiu. Jeho první příznaky, jako je bolest břicha, nechutenství či průjmy, mnozí přecházejí bez povšimnutí. Když pacienta potíže dovedou k lékaři, bývá už na chirurgické odstranění nádoru příliš pozdě. Pokud se karcinomu obáváte, můžete se svým gastroenterologem probrat možnost vyšetření. To ale není kvůli špatné dostupnosti slinivky vždy snadné.

Otázka kontroly 

Jestliže jsou muži s ulcerózní kolitidou takto riziková skupina, vyvstává otázka, zda by neměli být pro karcinom pankreatu kontrolováni plošně. Takovýto screening neboli vyhledávání nemocných, kteří zatím nepociťují příznaky, se v naší zemi provádí pro celou řadu chorob. Ženy od 45 let chodí kvůli karcinomu prsu na mamografii, pro lidi po padesátce zase existují testy na skryté krvácení do stolice, které by ukázalo na možnost rakoviny tlustého střeva. Pro karcinom pankreatu se ale zatím žádný podobný krok nechystá. Důvodem je mimo jiné to, že studie byla poměrně malého rozsahu a potřebuje ještě potvrzení výsledků.

Stačí zvládnout zánět?

Autoři výzkumu neobjasnili mechanismus, jakým spolu ulcerózní kolitida a rakovina slinivky souvisí. Připustili však, že opakovaná vzplanutí střevního zánětu mohou mít rakovinotvorný potenciál. Nabízí se tedy možnost, že by „jen“ dobré léčebné zvládnutí kolitidy mohlo riziko karcinomu snížit. S tím může některým pacientům významně pomoci cílená léčba. Tento způsob terapie, spočívající v podávání protilátek, se uplatňuje i při zvládání samotného karcinomu pankreatu, i když toto využití biologik je zatím převážně ve fázi výzkumu. 

(luko)

Zdroje:
www.webmd.com
www.mamo.cz
www.kolorektum.cz
www.pancan.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Když se klouby ozývají, pátrejte po příčině

Když se klouby ozývají, pátrejte po příčině

Lék, který zachránil amerického prezidenta

Lék, který zachránil amerického prezidenta

Syndromem „ruka–noha“ se není třeba znepokojovat

Syndromem „ruka–noha“ se není třeba znepokojovat

Výroba syntetických protilátek může otevřít dveře nové léčbě

Výroba syntetických protilátek může otevřít dveře nové léčbě

Novinka v léčbě melanomu získává povolení v Evropě!

Novinka v léčbě melanomu získává povolení v Evropě!

Zacíleno na neuroendokrinní nádory

Zacíleno na neuroendokrinní nádory
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Dobrý den, prosím má tu někdo zkušenost s vyrážkou a svěděním kůže při bioléčbě? Byl mi zjištěn kombinovaný nádor na játrech a začala jsem užívat Nexavar ...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci