Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Léčba ulcerózní kolitidy: nová naděje pro více pacientů

Novinky

Léčba ulcerózní kolitidy: nová naděje pro více pacientů

Ulcerózní kolitida patří mezi nespecifické střevní záněty. Jejich výskyt je v České republice v porovnání se zbylou Evropou poměrně vysoký. Biologická léčba může právě u této skupiny onemocnění pomoci.

Léčba ulcerózní kolitidy: nová naděje pro více pacientů
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Cílená léčba (biologická léčba) pro těžké případy

Od nového roku je zdravotními pojišťovnami hrazen nový lék s účinnou látkou golimumab. Lékaři ho tak mohou zařadit mezi možné alternativy léčby dospělých pacientů s ulcerózní kolitidou (UC). Lék je určen nemocným se středně těžkou a těžkou UC, která byla potvrzena jak pomocí kolonoskopie (vyšetření tlustého střeva endoskopem), tak biopsie (mikroskopické vyšetření vzorků tkáně). Zároveň je podmínkou doporučení tohoto nového biologického/cíleného léku, pokud nezabírá klasická léčba, se vyskytnou zdravotní problémy po klasické léčbě.

Přestože se tedy jedná až o další možný krok, dá se předpokládat, že proléčenost pacientů s UC pomocí biologické léčby v České republice stoupne. V této době se u UC pohybuje kolem 2 %, což je v porovnání s dalšími evropskými zeměmi asi třikrát nižší číslo.

Pozitivní výsledky

V klinických studiích byly už v 6. týdnu prokázány pozitivní výsledky léčby u více než poloviny pacientů léčených golimumabem oproti 30 % pacientů užívajících placebo, tedy přípravek neobsahující účinnou látku, ale jehož léčebný efekt je vyvolaný přesvědčením pacienta, že je léčen. V následné, takzvané udržovací léčbě v 54. týdnu pak vykazovalo kladné účinky nového léku necelých 50 % pacientů oproti 31 % pacientů s placebem.

Účinnost přípravku hodnotili i čeští lékaři. Jejich výsledky potvrdily jak pozitivní vliv na průběh onemocnění, tak i bezpečnost léku.

Stačí jednou za měsíc

Další, bezesporu velkou výhodou nového léku je, že po úvodních, četnějších dávkách stačí pro udržení účinku dávkování jednou za čtyři týdny, a to pomocí injekční jehly. Lék se vyrábí i ve formě injekčního pera, které může pacient obsluhovat sám. Navíc není třeba opustit standardní klasickou léčbu a v některých případech se obě možnosti mohou naopak velmi dobře doplňovat.

Trpíte-li středně těžkou až těžkou ulcerózní kolitidou a stále se nedaří dostat vaši nemoc pod kontrolu, může vám pomoci biologická léčba. Zeptejte se svého ošetřujícího lékaře na možnost využití nového přípravku s účinnou látkou golimumab.

(boba)

 Zdroj: www.tribune.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 6

Čtěte také

Bechtěrevici, cvičte!

Bechtěrevici, cvičte!

Boj o biologickou léčbu

Boj o biologickou léčbu

Nepodceňujte kvalitní spánek!

Nepodceňujte kvalitní spánek!

Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky

Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky

Pět rozdílů mezi tradiční a cílenou léčbou revmatoidní artritidy

Pět rozdílů mezi tradiční a cílenou léčbou revmatoidní artritidy

Jeden lék biologické léčby může pomoci u různých nemocí

Jeden lék biologické léčby může pomoci u různých nemocí
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Prodám 5 balení biologicke lečby Cosentyx. Skladovano při 6°C. Cenu nabidněte...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta